Nauczyciel przedszkola w komisji egzaminacyjnej – czy możliwe

Jacek Miklasiński

Autor: Jacek Miklasiński

Dodano: 20 marca 2019
strajk nauczycieli a obecność na egzaminie

Dyrektorzy w zespołach szkolno-przedszkolnych zastanawiają się, czy do pracy w komisjach nadzorujących egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty można powołać nauczycieli świadczących pracę w przedszkolu. Analizujemy przepisy i sprawdzamy, czy to możliwe.

2 nauczycieli w komisji nadzorującej, z czego jeden spoza szkoły

Informacje na temat organizacji i przebiegu egzaminu ósmoklasisty zawierają:

  • rozporządzenie MEN z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty  oraz
  • Informator Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
W skład zespołu nadzorującego wchodzi co najmniej 2 nauczycieli, z tym że co najmniej jeden nauczyciel jest zatrudniony w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty i pełni on funkcję przewodniczącego zespołu, a drugi nauczyciel zatrudniony w innej szkole lub w placówce (§ 16 ust. 3 rozporządzenia).

Będzie zmiana przepisów

W związku z zapowiedzią przeprowadzenia strajku nauczycieli – w kwietniu br. – minister edukacji narodowej opublikował projekt nowelizacji ww. rozporządzenia. Zakłada on wprowadzenie możliwości powołania innych nauczycieli niż tych zatrudnionych w szkole w skład zespołu egzaminacyjnego oraz zespołów nadzorujących. Pozwoli to dyrektorowi na większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołów egzaminacyjnych i zespołów nadzorujących.

Aktualnie nie ma możliwości powołania w skład zespołów nadzorujących przebieg egzaminu ósmoklasisty nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu (§ 16 ust. 3 ww. rozporządzenia). Projekt nowelizacji ww. rozporządzenia MEN skierowany został 8 marca 2019 r. do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych i czekamy na jego opublikowanie.

Inny nauczyciel za nieobecnego nauczyciela może być spoza szkoły

Natomiast w rozdziale 3.5 pkt 7 ww. informatora znajduje się instrukcja postępowania w sytuacji nieobecności jednego z członków zespołu nadzorującego. W jego miejsce należy powołać innego nauczyciela, który uzupełni skład zespołu. Jeśli zatem dojdzie do sytuacji, w której członek zespołu nadzorującego zatrudniony w innej szkole nie może wziąć udziału w pracach zespołu z powodu, np. strajku, należy powołać niezwłocznie inną osobę z tej lub innej szkoły.

Obecnie w skład zespołu nadzorującego przebieg egzaminu ósmoklasisty i gimnazjalnego musi wejść przynajmniej nauczyciel zatrudniony w szkole, w której przeprowadzana jest egzamin. MEN planuje zniesienie tego obowiązku w nowelizacji rozporządzenia z 1 sierpnia 2017 r.

Źródło:

  • Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązująca w roku szkolnym 2018/2019 CKE - rozdział 3.5 pkt. 7- 9.
Jacek Miklasiński
Dodano: 20 marca 2019

Autor: Jacek Miklasiński

Wieloletni nauczyciel, dyrektor szkoły i wizytator kuratorium oświaty

Tematyka

Sprawdź inne serwisy