Monitoring w szkolnych toaletach? MEN odpowiada

Dodano: 7 marca 2024
Monitoring w szkolnych toaletach MEN odpowiada

MEN odpowiedziało na poselską interpelację w sprawie zakładania monitoringu w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych w placówkach oświatowych. Wprowadzenie monitoringu w szkolnych toaletach jest możliwe pod pewnymi warunkami – wcześniej musiało dojść do niebezpiecznych zdarzeń w tych miejscach, a inne metody zapewnienia bezpieczeństwa i nadzoru były nieskuteczne. Zanim monitoring zostanie zamontowany konieczne są także konsultacja z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim w tej sprawie.

Czy można wprowadzić monitoring w szkolnych toaletach?

W odpowiedzi na poselską interpelację w sprawie monitoringu w szkolnych pomieszczeniach sanitarnohigienicznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiedziało, że taka forma szczególnego nadzoru jest możliwa, ale by ją wprowadzić, należy spełnić określone warunki.

W odpowiedzi MEN czytamy: „Co do zasady monitoring nie obejmuje pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia z uczniami, przeznaczonych do odpoczynku i rekreacji pracowników, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, gabinetów, szatni i przebieralni.

Wyjątkiem od powyższej reguły jest zaistnienie faktycznego związku pomiędzy niezbędnością zastosowania monitoringu w tych pomieszczeniach, a zaistniałym zagrożeniem bezpieczeństwa. Także i w tym przypadku koniecznie musi zaistnieć warunek nienaruszalności godności oraz innych dóbr osobistych uczniów, pracowników i innych osób. W szczególności powinny być zastosowane techniki uniemożliwiające rozpoznanie przebywających w tych pomieszczeniach osób".

Warunki, które trzeba spełnić przed zainstalowaniem kamer w toaletach

MEN wyjaśnia, że aby możliwe było zamieszczenie kamer w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych, szkoła musi spełnić jednocześnie szereg warunków:

  • w tych miejscach w przeszłości doszło do zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu uczniów,
  • inne zastosowane metody zapewnienia nadzoru i bezpieczeństwa okazały się niewystarczające i nieskuteczne;
  • monitoring wizyjny jest niezbędny do zapewnienia tam bezpieczeństwa;
  • zgodę wyraził organ prowadzący szkołę;
  • dyrekcja przeprowadziła konsultacje z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim;
  • monitoring nie narusza godności oraz innych dóbr osobistych uczniów, w tym zastosowane techniki uniemożliwiają rozpoznanie osób;
  • uczniowie i pracownicy szkoły zostali poinformowani o założeniu monitoringu;
  • każde monitorowane pomieszczenie wraz z terenem objętym zasięgiem kamer jest oznaczone odpowiednio widocznymi i czytelnymi znakami graficznymi lub dźwiękowymi.

Podsekretarz Stanu Piechna-Więckiewicz w odpowiedzi na interpelację poselską podkreśliła, że najważniejsza jest wiedza na temat bezpieczeństwa Jeżeli kamery maja być zamontowane w toaletach, trzeba udzielić odpowiedzi, czy w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych dochodzi w czasie rzeczywistym do działań zagrażających zdrowiu i życiu uczniów. Jeżeli zdarza się, że konieczna jest natychmiastowa interwencja, to można rozważyć podjęcie decyzji o instalacji kamer. 

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada, że będzie sprawdzać zastosowanie tej zasady w placówkach oświatowych, a następnie podejmie dalsze działania i analizy w tej sprawie.

Przeczytaj również:

Tematyka

Sprawdź inne serwisy