Minister Edukacji Narodowej poinformował o możliwości przywrócenia od 6 maja 2020 r. działalności przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz innych form wychowania przedszkolnego. Zapoznaj się z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa w tych jednostkach systemu oświaty.
Powrót dzieci do placówek wychowania przedszkolnego musi odbywać się w warunkach umożliwiających zapewnienie maksimum bezpieczeństwa. W związku z tym Główny Inspektor Sanitarny oraz Minister Zdrowia sformułowali szereg wytycznych dotyczących organizacji pracy.
Zgłoszenie chęci korzystania z przedszkola
Rodzice, którzy chcą skorzystać z możliwości zapewnienia opieki przez przedszkole, powinni o tym fakcie powiadomić dyrektora placówki. Szczegółowe rozwiązania dotyczące trybu zgłaszania chęci uzyskania opieki nad dzieckiem, określi dyrektor danej placówki wspólnie z organem prowadzącym.
Pierwszeństwo dla dzieci, których rodzice pracują
MEN rekomenduje, aby w pierwszej kolejności możliwość powrotu do przedszkoli zapewnić dzieciom, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia opieki nad dzieckiem z pracą zawodową. W szczególności miałyby być to dzieci pracowników ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii.
Wskazówki i wytyczne dla dyrektorów przedszkoli, szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi oraz innych form wychowania przedszkolnego
- Ograniczenie przebywania w budynku osób z zewnątrz – w przypadku konieczności kontaktu z osobami niezatrudnionymi w przedszkolu (np. dostawcą posiłków) należy zachować szczególne środki ostrożności.
- Umieszczenie przy wejściu do przedszkola/szkoły płynu do dezynfekcji rąk i zobligowanie wszystkich dorosłych do korzystania z niego.
- Zapewnienie pracownikom środków ochrony osobistej, w tym rękawiczek ochronnych oraz masek/przyłbic.
- Zmniejszenie liczebności grup – jeśli to możliwe, liczba dzieci w grupach powinna być mniejsza, niż wynika to z przepisów o szczegółowych warunkach organizacji pracy przedszkoli.
- Prowadzenie zajęć dla dzieci z danej grupy w tej samej, wyznaczonej sali.
- Usunięcie z sal przedmiotów, których nie można skutecznie dezynfekować, takich jak np. pluszowe zabawki.
- Umieszczenie w łazienkach plakatów ilustrujących zasady prawidłowego mycia rąk.
- Wyłączenie źródełka lub fontanny wody pitnej. W przypadku innych dystrybutorów wody pitnej, należy zadbać o to, aby dzieci korzystały z nich tylko pod nadzorem nauczyciela.
- Korzystanie z placów zabaw i boisk może odbywać się wyłącznie pod nadzorem nauczycieli.
- Obowiązek codziennego dezynfekowania sprzętu znajdującego się na placu zabaw i/lub boisku. Jeżeli nie jest to możliwe, korzystanie ze sptrzętów jest niedozwolona, a teren placu zabaw lub boiska należy oznaczyć taśmą.
- Zapewnienie sprzętów i środków umożliwiających utrzymanie czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowanie powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach
- i w pomieszczeniach do spożywania posiłków.
- Przygotowanie procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia. Konieczne jest skuteczne poinstruowanie pracowników, jak należy je stosować. Każde wprowadzane wymagania, konieczne dla zachowania zdrowia, muszą być przedstawione i wyjaśnione odbiorcom.
- Przeprowadzenie spotkania z pracownikami, ze zwróceniem szczególnej uwagi, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych. W placówce nie powinni przebywać nauczyciele i inni pracownicy, którzy są chorzy.
- Rezygnacja, jeśli to możliwe, z powierzenia prowadzenia zajęć opiekuńczychnauczycieli i innych pracowników powyżej 60. roku życia.
- Rezygnacja, jeśli to możliwe, z rotacji nauczycieli podczas sprawowania opieki nad dziećmi.
- Wyznaczenie i przygotowanie pomieszczenia, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Umieszczenie w łatwo dostępnym miejscu numerów telefonów do: organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
- Opracowanie procedury szybkiej komunikacji z rodzicami dzieci.
- W przedszkolach organizujących stołówkę, wprowadzenie obok warunków wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowych zasad szczególnej ostrożności, np. korzystanie z płynów dezynfekujących
- do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
- Zorganizowanie bezpiecznego spożywania posiłków, w tym np. spożywanie posiłków w małych grupach, czyszczenie blatów, stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie, wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu
- w temperaturze min. 60 O C lub je wyparzać.
- Od dostawców cateringu należy wymagać jednorazowych pojemników i sztućców.
Wskazówki i wytyczne dla nauczycieli wychowania przedszkolnego
- Wyjaśnienie dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce
i dlaczego zostały wprowadzone.
- Zaniechanie organizowania wyjść poza teren przedszkola, w tym do lasów i parków.
- Usunięcie z sali przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowych zabawek.
- Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe, np. piłki, skakanki, obręcze, należy systematycznie je dezynfekować.
- Wietrzenie sali, w której odbywają się zajęcia, co najmniej raz na godzinę.
- Prowadzenie gimnastyki przy otwartych oknach.
- Zorganizowanie pokazu prawidłowego mycia rąk i ich dezynfekcji.
- Częste zwracanie uwagi, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu.
- Unikanie organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.
Wskazówki i wytyczne dla rodziców, których dzieci wrócą do placówek wychowania przedszkolnego
- Przekazanie dyrektorowi istotnych informacjo o stanie zdrowia dziecka.
- Zaopatrzenie dziecka, jeśli ukończyło 4. rok życia, w indywidualną osłonę nosa
i ust podczas drogi do i z placówki.
- Przyprowadzanie do placówki dziecka zdrowego – bez objawów chorobowych, które nie jest zobowiązane do przebywania na kwarantannie/izolacji.
- Zwracanie uwagi, czy dziecko nie zabiera do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek.
- Regularne przypominanie dziecku o podstawowych zasadach higieny, zwracanie uwagi na to, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie.
- Zwracanie uwagi na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania.
Bardzo ważne – chore dzieci muszą zostać w domach! GIS apeluje, aby rodzice nie przyprowadzali do przedszkoli dzieci z objawami chorobowymi. Przypomina także, że do placówki nie można przyprowadzać dziecka odbywającego obowiązkową kwarantannę
Opracowanie: Marta Wysocka