HiT, czyli nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych. Jest projekt podstawy programowej

Dodano: 20 grudnia 2021
HiT, czyli nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych. Jest projekt podstawy programowej

Przedmiot historia i teraźniejszość już od 1 września 2022 r. ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie w szkołach ponadpodstawowych. Znamy już projekt podstawy programowej. Sprawdź, skąd go pobrać.

Celem zmian proponowanych przez resort edukacji jest wzmocnienie komponentu historii najnowszej w edukacji historycznej uczniów szkół ponadpodstawowych. Ma się to odbywać w połączeniu z z treściami z zakresu wiedzy o społeczeństwie. Nowa podstawa programowa przewiduje zachowanie obowiązkowego, chronologicznego i pełnego kursu historii.

Historia i teraźniejszość zamiast wiedzy o społeczeństwie

Przedmiot historia i teraźniejszość ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie (zakres podstawowy) i będzie obejmować zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz historii najnowszej – dzieje powojenne (od 1945 r. do 2015 r.). 

Zmiana będzie wdrażana stopniowo od roku szkolnego 2022/2023 w klasach I szkół ponadpodstawowych (liceum, technikum, branżowa szkoła I stopnia).

Pozostałe klasy liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły I stopnia w roku szkolnym 2022/2023 do zakończenia cyklu kształcenia będzie obowiązywać podstawa programowa wiedzy o społeczeństwie w dotychczasowym brzmieniu.

Kwalifikacje do nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość

Zgodnie z komunikatem MEiN, kwalifikacje do nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość posiadają nauczyciele mający kwalifikacje do nauczania historii i wiedzy o społeczeństwie. Wynika to z faktu, iż treści podstawy programowej przedmiotu historia i teraźniejszość, który zastąpi przedmiot wiedza o społeczeństwie, obejmuje treści z historii oraz z wiedzy o społeczeństwie.

Poznaj nowe treści w podstawie programowej

Tematyka

Sprawdź inne serwisy