Historia polski niepodległej w 10 niezwykłych odsłonach – materiały dla nauczycieli

Dodano: 8 kwietnia 2019
edukacja filmowa

Znany z brawurowego występu w serialu „Kruk. Szepty słychać o zmroku” Marcin Bosak, to kolejny po Borysie Szycu i Janie Fryczu, aktor, który w ostatnich miesiącach miał okazję wcielić się w postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wszystko za sprawą niezwykłego projektu filmowo-edukacyjnego zainicjowanego i wyprodukowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Pobierz bezpłatne materiały dla nauczycieli, w tym kilka scenariuszy zajęć.

„Historia w ożywionych obrazach”...

... to seria filmów edukacyjnych opowiadająca o ważnych wydarzeniach historycznych poprzez ożywione dzieła malarstwa historycznego. Pierwsza część serii została poświęcona słynnym obrazom Jana Matejki. Druga nosi tytuł „Polska Niepodległa” i poprzez malarstwo oraz grafikę opowiada o dążeniach Polaków do odzyskania niepodległości. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom.

Reżyserem i scenarzystą całego cyklu jest Marek Brodzki. W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner, Marcin Hycnar, Michał Czernecki, Andrzej Deskur, Phillippe Tłokiński, Magdalena Osińska oraz Kamil Szeptycki. Autorami zdjęć są Arek Tomiak i Paweł Flis. Spektakularna scenografia autorstwa Marka Warszewskiego i barwne kostiumy Katarzyny Lewińskiej przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora, wybitnego polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie.

Obie części serii powstały przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cykl „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Akcja edukacyjna skierowana do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Wydaniu zbioru filmów na DVD towarzyszy akcja edukacyjna skierowana do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na materiały składają się rzetelnie, ale i nowocześnie  opracowane scenariusze lekcji wraz z zestawami zadań, kartami pracy, materiałami źródłowymi oraz prezentacjami multimedialnymi. Ich autorami są Ewa Olkuśnik oraz dr Marek Olkuśnik. Ponadto, wśród materiałów znajduje się zestaw zagadnień z zakresu edukacji filmowej, opracowany w oparciu o reportaż z planu filmowego. Autorem tego opracowania jest Michał J. Zabłocki. Projekt skierowany jest zatem nie tylko do nauczycieli historii, czy wiedzy o społeczeństwie, ale również wychowawców klas ogólnych, jak również profilowanych, zajmujących się szeroko pojętą kulturą.  Baza edukacyjna „Historia w ożywionych obrazach” uzyskała patronat Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz honorowy patronat Minister Edukacji Narodowej.

Materiały dydaktyczne do bezpłatnego pobrania znajdują się na stronie https://edukacja.wfdif.pl/rejestracja po uprzednim zalogowaniu.

Od 1 października 2018 roku w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych na ul. Chełmskiej 21 można także zwiedzać wystawę pt. „JAK POWSTAJE FILM? O kulisach realizacji cyklu „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”. Ekspozycja jest wzbogacona o specjalne pokazy VR (ang. virtual reality), a wstęp na nią jest również bezpłatny.

Więcej informacji o wystawie na stronie www.wfdif.pl.

Tematyka

Sprawdź inne nasze serwisy
Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych
wiper-pixel