Przedmiot edukacja obywatelska ruszy od września 2025 r. w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Programów nauczania nowego przedmiotu jeszcze nie ma. Instytut Badań Edukacyjnych i Ministerstwo Edukacji Narodowej chcą poznać społeczne oczekiwania, zwłaszcza nauczycieli i młodzieży. Dlatego zapraszają do udziału w wysłuchaniu publicznym 20 czerwca oraz do zgłaszania propozycji i uwag.
Przypominamy, że od roku szkolnego 2025/2026 edukacja obywatelska będzie prowadzona w klasach 2. szkół ponadpodstawowych (2 godziny w tygodniu w liceach ogólnokształcących i technikach oraz 1 godzina w szkołach branżowych).
W związku ze szczególnym charakterem nowego przedmiotu, IBE i MEN chcą zebrać od obywatelek i obywateli ich opinii i oczekiwań w tym zakresie. Zapraszają do zgłaszania propozycji i uwag.
Organizatorzy wysłuchania szczególnie zachęcają do udziału w nim:
nauczycieli wiedzy o społeczeństwie oraz historii i teraźniejszości,
młodych ludzi ze szkół średnich oraz świeżych absolwentów tych placówek.
Dla zespołu opracowującego podstawę programową szczególnie cenne będę uwagi dotyczące:
zakresu wiedzy, która powinna być uwzględniona w podstawie programowej,
zakresu umiejętności obywatelskich, które powinny być kształtowane w ramach nowego przedmiotu,
sposobów realizacji przedmiotu, w tym metod nauczania i oceniania.
Propozycje i uwagi można zgłaszać poprzez ten formularz.
Tutaj można zapisać się na wydarzenie, a tutaj obejrzeć transmisję.
IBE i MEN zachęcają nauczycieli wiedzy o społeczeństwie oraz historii i teraźniejszości do wykorzystania ostatnich lekcji w czerwcu na rozmowy z uczniami na temat nowego przedmiotu – edukacja obywatelska. W tym celu nauczyciele mogą skorzystać z gotowego scenariusza lekcji.