Ramowe plany nauczania – nowe rozporządzenie

Dodano: 4 czerwca 2024
Ramowe plany nauczania – rozporządzenie ogłoszone w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw ogłoszono nowe rozporządzenie Ministra Edukacji z 20 maja 2024 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Sprawdź, co zmieni się od 1 września 2024 r.

24 maja 2024 r. ogłoszono rozporządzenie Ministra Edukacji z 20 maja 2024 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2024 r.

Obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy i koniec z HIT – najważniejsze zmiany w ramowych planach nauczania

Od 1 września 2024 roku w szkołach pojawią się znaczące zmiany. Nowe rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół wprowadza obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w ramach godzin wychowawczych oraz rezygnację z przedmiotu Historia i Teraźniejszość (HiT) dla uczniów rozpoczynających naukę w szkołach ponadpodstawowych.

Najważniejsze zmiany to:

  1. Wprowadzenie obowiązkowych zajęć z pierwszej pomocy.

Od września 2024 roku, uczniowie szkół podstawowych (klasy IV–VII) oraz ponadpodstawowych (klasy II–IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia) będą mieli obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w ramach godzin wychowawczych. W klasach VIII szkoły podstawowej oraz I klasie szkół ponadpodstawowych nauka pierwszej pomocy odbywać się będzie na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa.

  1. Wycofanie ze szkół przedmiotu Historia i Teraźniejszość.

Rozporządzenie wprowadza także rezygnację z przedmiotu historia i teraźniejszość dla uczniów rozpoczynających naukę w szkołach ponadpodstawowych od roku szkolnego 2024/2025. Przedmiot ten zostanie wycofany z klas I liceum ogólnokształcącego, technikum, branżowej szkoły I stopnia oraz liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. Zmiany będą sukcesywnie wdrażane w kolejnych latach, aż do całkowitego usunięcia przedmiotu z programów nauczania.

  1. Skrócenie okresu przedłużenia nauki.

Okres, o jaki może zostać przedłużona uczniowi nauka w branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej, zostanie skrócony z dwóch lat do jednego roku. Zmiana ta dotyczy uczniów, którym nie przedłużono okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym lub w szkole ponadpodstawowej.

  1. Zmiany w liczbie godzin przedmiotów ogólnokształcących.

W klasie II branżowej szkoły II stopnia zwiększy się liczba godzin przedmiotów ogólnokształcących, a odpowiednio zmniejszy w klasie I. Dyrektorzy będą mogli zaplanować organizację zajęć tak, aby uczniowie klasy II mogli odbywać obowiązkowe zajęcia edukacyjne w podobnym wymiarze tygodniowym w obu semestrach.

Nowe przepisy wchodzą w życie 1 września 2024 roku.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy