Dodatkowe bezpłatne zajęcia od 2025 roku. Ruszył „Klub Cyfrowych Możliwości”

Dodano: 16 października 2024
Dodatkowe bezpłatne zajęcia od 2025 roku. Ruszył „Klub Cyfrowych Możliwości”

Program „Klub Cyfrowych Możliwości”, który ruszy w 2025 roku, ma na celu pokazać uczniom nowe ścieżki edukacyjne i zawodowe związane z cyfrowymi technologiami. Na dodatkowych, bezpłatnych zajęciach, uczniowie będą uczyć się programowania, robotyki, wykorzystywania sztucznej inteligencji oraz zasad bezpieczeństwa w sieci. Sprawdź, jak przystąpić do programu i w jaki sposób będą organizowane zajęcia.

Program „Klub Cyfrowych Możliwości” to bezpłatne zajęcia z programowania, robotyki, AI

Podstawą programu „Klub Cyfrowych Możliwości” są bezpłatne zajęcia (warsztaty) edukacyjne, podczas, których dzieci będą uczyć się:

  • programowania,

  • robotyki,

  • wykorzystania sztucznej inteligencji,

  • zasad bezpieczeństwa w sieci.

Innowacyjność programu polega na połączeniu rozwoju kompetencji cyfrowych najmłodszych z promowaniem roli kobiet w sektorze nowych technologii.

Jednym z założeń projektu jest pokazaniu studentek i absolwentek kierunków technicznych jako wzorów do naśladowania oraz przybliżeniu uczennicom szkół podstawowych potencjalnych dróg przyszłego rozwoju edukacyjnego i zawodowego.

Bezpłatne zajęcia skierowane są do uczniów szkół podstawowych, którzy mają ograniczone możliwości rozwoju kompetencji cyfrowych

Program „Klubu Cyfrowych Możliwości” skierowany jest do uczniów i uczennic:

  • szkół podstawowych z klas IV–VIII,

  • mieszkających w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców (w szczególności w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich).

Miasta do 100 000 mieszkańców, w których dostęp do zajęć dodatkowych jest utrudniony również będą brane pod uwagę (w proporcji poniżej 50%).

Warsztaty poprowadzą przede wszystkim przeszkolone do tego studentki i absolwentki, ale też studenci i absolwenci, kierunków z zakresu ICT z politechnik oraz innych publicznych i niepublicznych uczelni wyższych w Polsce.

Jednym z celów projektu „Klub Cyfrowych Możliwości” jest przełamywanie stereotypów dotyczących podziału zawodów na męskie i kobiece.

Projekt „Klub Cyfrowych Możliwości” będzie realizowany w latach 2025–2029 z budżetem niemal 25 mln

Projekt realizowany jest przez Instytut NASK oraz Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Projekt zostanie sfinansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS), a jego budżet to niemal 25 mln zł. Uroczysta inauguracja programu odbyła się 14 października.

Projekt będzie realizowany w latach 2025–2029. W bezpłatnych zajęciach weźmie udział łącznie kilkanaście tysięcy dzieci (organizatorzy planują, że będzie to co najmniej 17 tys. dzieci).

Zajęcia będą odbywać się w kilkudniowych cyklach prowadzonych w czasie ferii zimowych oraz przerwy wakacyjnej. Zaplanowano również jednodniowe zajęcia w październikowe weekendy podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania.

  • rekrutacja do projektu

  • bieżące informacje o miejscach i terminach spotkań.

Do programu zgłaszać będą uczniów ich rodzice lub prawni opiekunowie.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy