Chat GPT – MEiN opracowało materiały dla nauczycieli

Dodano: 25 kwietnia 2023
  Chat GPT – MEiN opracowało materiały dla nauczycieli

Ministerstwo Edukacji i Nauki zauważa, że sztuczna inteligencja zmienia sposób, w jaki żyjemy i pracujemy, dlatego tak ważne jest rozumienie, jakie szanse i zagrożenia się z nią wiążą. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się Chat GPT, z którego korzystają także uczniowie. Na stronie internetowej MEiN opublikowano poradni dla nauczycieli dotyczący korzystania z Chata GPT.

Chat GPT to narzędzie opierające się na sztucznej inteligencji, które umożliwia komunikację w sposób przypominający dialog. Pozwala ono na uzyskanie odpowiedzi na pytania zadawane w języku naturalnym. Wykorzystanie Chat GPT może mieć znaczący wpływ na edukację w Polsce, ponieważ daje dostęp do spersonalizowanej wiedzy.

Chociaż narzędzie to nie jest pozbawione wad, nie przeszkadza to uczniom w codziennym szukaniu w nim wsparcia. Świadome wykorzystanie sztucznej inteligencji nie powinno jednak ograniczać się tylko do prób pisania prac domowych czy poszukiwania gotowych rozwiązań zadań. To stawia nauczycieli przed nowym wyzwaniem – jak oceniać prace, które mogą być w dużej mierze tworzone przez sztuczną inteligencję?

W odpowiedzi na potrzeby nauczycieli MEiN poszukuje sposobu wsparcia ich w pracy. W związku z tym utworzono grupę roboczą “AI w Edukacji”, w ramach której

  • Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech,
  • Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej,
  • Dyrektor Centrum Transformacji Cyfrowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki,
  • Zastępca Dyrektora ds. Cyfryzacji Edukacji i Nauki w Instytucie Badań Edukacyjnych

omawiają temat przyszłości i wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji m.in. z kluczowymi liderami opinii Microsoft i Microsoft dla Edukacji. Grupa jest otwarta na współpracę z ekspertami zainteresowanymi tematyką sztucznej inteligencji.

W efekcie tych działań w Instytucie Badań Edukacyjnych uruchomiony został proces badania potrzeb nauczycieli i dopasowywania rozwiązań do ich oczekiwań. 

Poradnik „Chat GPT w szkole – szanse i zagrożenia”,

W pierwszym kroku przygotowano artykuł „Chat GPT w szkole – szanse i zagrożenia”, który zawiera m.in. informacje o tym:

  • czym jest Chat GPT i jak wpływa na edukację,
  • jakie zagrożenia rodzi jego użycie,
  • jak korzystać z niego mądrze,
  • jak sprawdzić, czy praca domowa została przygotowana samodzielnie.

Materiał został poddany badaniu zgodności z potrzebami nauczycieli. Wyniki posłużą do przygotowania kompleksowych rozwiązań wykorzystujących narzędzia cyfrowe, takie jak bazy wiedzy, strony internetowe, mechanizmy tzw. najczęściej zadawanych pytań i inne formy interaktywnego wsparcia nauczycieli.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem dostępnym na stronie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej, gdzie znajdą Państwo więcej bezpłatnych materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów.

Źródło: strona internetowa Ministerstwa Edukacji i Nauki

Tematyka

Sprawdź inne serwisy