Nowy limit czasu trwania umów o pracę na czas określony dla nauczycieli
Nauczycieli nie obejmuje limit umów o pracę na czas określony ustalony w Kodeksie pracy. Jednak MENdo Karty Nauczyciela chce wprowadzić przepis, który ogranicza okres zatrudniania nauczycieli na czas określony do 36 miesięcy – zawieranych począwszy od 1 września 2019 r. Limit ma obejmować:
- czas trwania jednej umowy oraz
- łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawartych między tymi samymi stronami – jeżeli umowy były zawierane na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczy 3 miesięcy.
Projekt nie przewiduje limitu co do liczby zawieranych umów o pracę.
Limit nie będzie obowiązywał:
- umów zawartych na zastępstwo,
- umów zawartych z nauczycielem nieposiadającym kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska (art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela),
- w przypadku przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu, zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy.
Przekształcenie umowy po przekroczeniu limitu
Jeżeli okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony przekroczy 36 miesięcy, z dniem następującym po upływie tego okresu stosunek pracy przekształca się w przypadku:
- nauczyciela kontraktowego – w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony,
- nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego – w stosunek pracy na podstawie mianowania,
- niespełniania warunków, o których mowa w art. 10 ust. 5 pkt 1 i 6 ustawy – Karta Nauczyciela – w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Projekt przewiduje także nową regulację dotyczącą zatrudniania nauczyciela realizującego zadania doradcy metodycznego w placówce doskonalenia nauczycieli. W tym przypadku stosunek pracy ma być nawiązywany na podstawie umowy o pracę na czas określony obejmujący okres, na który powierzone zostały zadania doradcy metodycznego.
- Projekt ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (projekt z 28 lutego 2019 r.).
Anna Trochimiuk
Autor: Anna Trochimiuk
Radca prawny, autorka wielu publikacji z zakresu spraw kadrowych w placówkach oświatowych, w tym współautorka komentarza do ustawy – Karta Nauczyciela. Od ponad 15 lat doradza w zakresie prawa pracy w oświacie oraz awansu zawodowego nauczycieli. Dodatkowo jest studentką psychologii oraz członkiem Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, rozwijając swoją pasję w budowaniu atmosfery współpracy w placówkach oświatowych