10 września Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom – inicjatywy RPD

Dodano: 10 września 2024
10 września Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom – inicjatywy RPD

Ze statystyk policyjnych oraz Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD wynika, że coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. Dzisiaj 10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Z tej okazji RPD zachęca do częstszych rozmów o zdrowiu psychicznym. Dobrym punktem wyjścia do dyskusji będzie dzisiejszy webinar poświęcony kryzysowi zdrowia psychicznego i prewencji samobójstw wśród dzieci i nastolatków. Dowiedz się więcej na temat cyklu spotkań dla dorosłych zainteresowanych problemem.

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom w Polsce przypada na 10 września i organizowany jest od 2018 r. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcia psychologicznego dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

RPD 10 września organizuje webinar na temat zapobiegania samobójstwom

Rzeczniczka Praw Dziecka przypomina jak ważne są rozmowy o zdrowiu psychicznym i zaprasza na cykl spotkań skierowanych do osób dorosłych zainteresowanych dobrem dzieci i młodzieży.

Spotkania są okazją do nawiązania dialogu oraz wymiany wiedzy, doświadczeń i praktycznych narzędzi. To również zachęta dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, specjalistów do wspólnego działania dla dobra dzieci oraz poszukiwania rozwiązań dla aktualnych problemów.

10 września o godz. 18:30 odbędzie się webinar poświęcony kryzysowi zdrowia psychicznego i prewencji samobójstw wśród dzieci i nastolatków.

Podczas webinaru „Prewencja samobójstw. Jak rozpoznać i reagować na kryzysy psychiczne u dzieci i nastolatków?” eksperci:

  • wyjaśnią czym jest kryzys samobójczy,

  • obalą mity i stereotypy, które niejednokrotnie prowadzą do bagatelizowania zagrożeń, utrudniając skuteczne reagowanie i udzielanie pomocy,

  • omówią przyczyny, które mogą prowadzić do myśli samobójczych oraz sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na to, że dziecko potrzebuje wsparcia,

  • zaprezentują i omówią dostępne formy pomocy, narzędzia profilaktyczne oraz wskazówki jak przygotować siebie i ucznia na jego powrót do szkoły po próbie samobójczej.

Kluczowym elementem spotkania będzie dyskusja podczas, której uczestnicy zastanowią się m.in.:

  • jak budowa

  • bezpieczne relacje oparte na zaufaniu i wzajemnym szacunku między dziećmi a dorosłymi;

  • jak ważna jest rola rówieśników i ich wiedza jak skutecznie mogą pomóc koleżance lub koledze w kryzysie psychicznym. Rówieśnicy często jako pierwsi dowiadują się o problemie;

  • jak sposób przekazywania informacji o samobójstwach w mediach może wpływać na odbiorców.

Więcej informacji o webinarze znajdziesz TUTAJ.

Do ekspertów można też napisać na czacie, który jest na stronie: https://czat.brpd.gov.pl/ .

RPD przypomina o Dziecięcym Telefonie Zaufania

Rzeczniczka Praw Dziecka przypomina również o Dziecięcym Telefonie Zaufania. Jest to darmowy, całodobowy numer – 800 12 12 12. Można porozmawiać z ekspertami, którzy służą wyjaśnieniami, wsparciem i poradami z zachowaniem ochrony danych osobowych.

Statystyki DTZ pokazują, że skala problemu wciąż rośnie. Odnotowuje się coraz więcej interwencji ratujących życie i zdrowie. Tylko w sierpniu 2024 roku, konsultanci linii 800 12 12 12 zareagowali na 155 takich przypadków. Oznacza to średnio 5 interwencji dziennie.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy