Poznaj najnowsze zmiany w Karcie Nauczyciela

Michał Kowalski

Autor: Michał Kowalski

Dodano: 20 grudnia 2018
Dokument archiwalny
Zmiany w Karcie Nauczyciela 2018/2019

Zniesienie wskaźników oceny pracy to jedna z ważniejszych zmian, która wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. Ale już od połowy grudnia obowiązuje kilka nowych regulacji w Karcie Nauczyciela. Sprawdź najważniejsze zmiany!

Zmiana i podstawa prawna

Objaśnienie zmian

Data wejścia w życie zmian – 15 grudnia 2018

Możliwość kontynuacji stażu po przerwie w zatrudnieniu przez nauczyciela stażystę

Podstawa prawna: art. 9f ust. 2 Karty Nauczyciela

Stażyście, który w okresie trwania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, do stażu zaliczony zostanie okres dotychczas odbytego stażu, jeżeli taki nauczyciel podejmie zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzyma co najmniej dobrą ocenę pracy. Do tej pory możliwość taką mieli tylko nauczyciele kontraktowi i mianowani.

Nowy termin na skierowanie na badania lekarskie przed udzieleniem urlopu zdrowotnego

Podstawa prawna: art. 73 ust. 10a Karty Nauczyciela

Dyrektor szkoły – na pisemny wniosek nauczyciela o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia – powinien wydać skierowanie na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku.

W zakresie urlopu wypoczynkowego

Podstawa prawna: art. 64 ust. 5b, art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela

Zmiany precyzujące: Nawiązanie lub ustanie zatrudnienia w trakcie roku kalendarzowego wiąże się z proporcjonalnym wymiarem urlopu wypoczynkowego – także w odniesieniu do nauczycieli na stanowiskach kierowniczych. Dotyczy to także nauczyciela zajmującego stanowisko w zastępstwie przez co najmniej 10 miesięcy.

Dla nauczycieli na stanowiskach kierowniczych wymiar ekwiwalentu urlopowego nie może przekraczać 35 dni roboczych (w odniesieniu do roku kalendarzowego).

Łatwiejsze wymagania uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego dla dyrektora

Podstawa prawna: art. 9e ust. 1 Karty Nauczyciela

Dyrektor szkoły posiadający na tym stanowisku nieprzerwany okres pracy wynoszący co najmniej 3 lata, a w przypadku nauczyciela posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora – co najmniej 2 lata, oraz legitymujący się co najmniej bardzo dobrą oceną pracy (nie jak dotychczas wyróżniającą), może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego o awans na nauczyciela dyplomowanego po upływie 5 lat od nadania stopnia nauczyciela mianowanego, a w przypadku nauczyciela posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora – po upływie 4 lat od nadania stopnia nauczyciela mianowanego.

Data wejścia w życie zmian – 1 stycznia 2019

Ocena pracy nauczyciela i dyrektora na podstawie kryteriów

Podstawa prawna: uchylenie art. 6a ust. 14-18 Karty Nauczyciela

Nauczyciel podlega ocenie pracy wyłącznie w oparciu o kryteria oceny ujęte w rozporządzeniu MEN z 29 maja 2018 r. – już nie na podstawie wskaźników z wewnątrzszkolnego regulaminu.

Przepisy przejściowe: na podstawie wskaźników oceny pracy (z wewnątrzszkolnych regulaminów) będą oceniani jeszcze nauczyciele:

  • których ocena pracy rozpoczęła się w okresie od 1 września 2018 r. do 31 grudnia 2018 r.,
  • którzy podlegają ocenie pracy w związku ze stażem zakończonym w okresie od 1 września 2018 r. do 31 grudnia 2018 r.

Nowa metoda obliczania oceny pracy

Podstawa prawna: § 6 ust. 1-1b,  § 12 rozporządzenia MEN z 29 maja 2018 r.

Stosowana będzie 3-punktowa skala ocen dla każdego kryterium. Ocena pracy będzie wówczas ustalana według następującego wzoru: [(X1 + X2 + … + Xn) : Y] x 100% = Z, gdzie:

  • Z – ustalony poziom spełniania kryteriów oceny
  • X1 + X2 + … + Xn – liczba punktów uzyskanych za poszczególne kryteria (od 0 do 3 za każde kryterium)
  • Y – maksymalna liczba punktów do uzyskania przez nauczyciela za wszystkie kryteria

Więcej na ten temat piszemy w artykule „Przedstawiamy nowy system oceniania nauczycieli”

Zmniejszenie częstotliwości okresowej oceny pracy

Podstawa prawna: art. 6a ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela

Dyrektor będzie musiał realizować obowiązek okresowej oceny pracy nauczyciela – co 5 lat (już nie co 3 lata). Na nowych zasadach po raz pierwszy będzie trzeba ocenić nauczycieli:

  • kontraktowych i mianowanych do 31 sierpnia 2023 r., a jeśli w tym okresie nauczyciel rozpocznie staż na wyższy stopień awansu – po zakończeniu stażu,
  • dyplomowanych – do 30 czerwca 2022 r.

Powrót możliwości zatrudnienia nauczyciela na podstawie umowy cywilnoprawnej w szkołach publicznych niesamorządowych oraz niepublicznych

Podstawa prawna: art. 10a Karty Nauczyciela

W przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na podstawie umowy cywilnoprawnej, o ile w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.

Więcej na ten temat piszemy w artykule „Już niedługo do 4 godzin tygodniowo bez konieczności zawierania umowy o pracę”

Michał Kowalski
Dodano: 20 grudnia 2018

Autor: Michał Kowalski

Radca prawny, redaktor Portalu Oświatowego. Specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego. Prowadzi kancelarię, w ramach której udziela pomocy prawnej zarówno nauczycielom, jak i dyrektorom i innym pracownikom szkół. Od kilku lat współpracuje ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy