Rodzice tzw. trudnych dzieci, często w komunikacji z przedszkolem lub szkołą wyjaśniają, że dzieci są poddawane terapii farmakologicznej. Przyjmowane leki wpływają na ich zachowanie w różny sposób. Nierzadko nauczyciele proszą więc o dostarczenie do placówki dokumentu od lekarza, w którym przedstawiona będzie diagnoza i podjęte sposoby leczenia. Czy takie postępowanie jest prawidłowa? Sprawdź, czy przedszkole lub szkoła może żądać zaświadczenia lekarskiego od rodziców agresywnego dziecka.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Prawo nie precyzuje, jaką specjalizację musi mieć lekarz wydający zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka na potrzeby wniosku o orzeczenie. W artykule wyjaśniamy, czy zespół orzekający powinien wziąć pod uwagę zaświadczenie lekarza w trakcie specjalizacji. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane i jakie znaczenie ma zaświadczenie lekarskie w procesie wydawania orzeczenia.
Podstawą działania szkoły jest rozpoznanie dokonane przez nauczycieli lub dokument z poradni psychologiczno-pedagogicznej (publicznej lub niepublicznej), lub zaświadczenie lekarskie. Nie oznacza to jednak, że dokumenty i zalecenia z innych podmiotów nie mogą być wykorzystane jako informacje dla szkoły. Przeciwnie – powinny, ponieważ mogą stanowić podstawę działań nauczycieli w związku z udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Do wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dołącza się m.in. dokumentację medyczną. Niekiedy konieczne może być także informacja o stanie zdrowia dziecka. Przepisy nie mówią jednak, że musi wystawić ją lekarz konkretnej specjalności. Zatem, czy do wniosku o wydanie orzeczenia można dołączyć zaświadczenie wydane przez lekarza rodzinnego?
Do wniosku o wydanie orzeczenia lub opinii dołącza się m.in. zaświadczenia oraz wyniki obserwacji i badań psychologicznych, psychiatrycznych i lekarskich. W przepisach brak jednak informacji, jaki jest okres ważności zaświadczenia wydanego przez lekarza. Czy w sytuacji ubiegania się o wydanie orzeczenia na kolejny etap edukacyjny trzeba dostarczać nowe zaświadczenie?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.