Wigilia klasowa jest ważnym wydarzeniem dla większości uczniów. To czas, kiedy mogą ze sobą porozmawiać i nikt nie będzie ich uciszać, kiedy mogą w przyjemnej atmosferze pobawić się, pośpiewać i zmniejszyć dystans dzielący ich oraz nauczycieli. Szczególnie przyjemne są wspólne przygotowania do Mikołajek, dekorowanie klasy, planowanie menu, wymyślanie atrakcji, a przede wszystkim – wymiana upominków. Jednak jak zorganizować Wigilię podczas pandemii?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zwykła wigilia klasowa może nieść ze sobą wiele nieoczekiwanych kłopotów. Żyjemy w świecie dynamicznych zmian, w jednej dzielnicy mieszkają i biedni i bogaci. Ludzie migrują, rozwodzą się, porozumiewają w wielu językach. W większości szkół znajdą się dzieci, dla których tradycja wigilii może być obca lub stresująca – jeśli pochodzą z mniejszości etnicznej lub wyznaniowej, mieszkają poza rodziną pochodzenia – w domach dziecka, rodzinach zastępczych lub funkcjonują w opiece naprzemiennej podróżując pomiędzy rodzicami. Szkoła ma przed sobą spore wyzwanie – zorganizowania pozornie błahego wydarzenia tak, by każdy mógł z niego skorzystać z przyjemnością i bez stresu. A kwestii do rozważenia nie brakuje – od potraw, po prezenty, przez śpiewane kolędy lub pastorałki.
W życiu szkoły nie brakuje wydarzeń, które mogą nieść ze sobą duży ładunek emocjonalny. Wigilia klasowa niewątpliwie jest jednym z nich – tradycyjne spotkanie wszystkich uczniów i wychowawcy kojarzy się w oczywisty sposób ze Świętami Bożego Narodzenia, które w domach mogą być różne, jeśli są obchodzone. W zespole klasowym mogą się znaleźć dzieci o różnym statusie majątkowym, o różnych doświadczeniach związanych z rodzinnymi tradycjami. Być może wśród nich są wychowankowie placówek opiekuńczych, albo po prostu dzieci z rodzin innych wyznań lub ateistycznych. Warto mieć różne czynniki na uwadze, by zorganizować takie spotkanie, które będzie dla wszystkich przyjemne i bezpieczne. Nad tym jak tego dokonać, trzeba zastanowić się ju teraz, ponieważ druga połowa listopada, to ostatni moment na ewentualną zmianę planów kasy,
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.