Obchodzony 3 marca Światowy Dzień Słuchu ma na celu zwiększenie świadomości na temat problemów ze słuchem oraz promowanie działań na rzecz poprawy jakości życia osób z uszkodzonym słuchem. Przeczytaj artykuły dotycząc pracy z uczniami z wadami słuchu i pobierz karty pracy z ćwiczeniami dotyczącymi percepcji słuchowej.
Zestaw kart pracy, których celem jest doskonalenie pamięci słuchowej werbanej, kontrola rozumienia i przetwarzania w pamięci usłyszanego tekstu. Materiały nie są przeznaczone do samodzielnej pracy dziecka. Konieczna jest obecność osoby dorosłej, która odczyta tekst lub treść pytań. Dotyczy to także uczniów, którzy potrafią samodzielnie czytać – w ich przypadku treść czytana przez nauczyciela powinna zostać zasłonięta.
Najlepszym, co można zrobić dla przeciwdziałania trudnościom dyslektycznym uczniów, jest umuzykalnianie dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki słuchaniu muzyki dziecko nabiera umiejętności, które pomogą mu w zapamiętywaniu, odtwarzaniu z pamięci, a nawet formułowaniu myśli. Ćwiczenia uwzględniające muzykę ułatwią analizę i syntezę, która odgrywa ogromną rolę w procesie nabywania umiejętności wypowiadania się i skupienia się nad tym, o czym chce się powiedzieć. Sprawdź, jakie ćwiczenia warto wykonywać z dziećmi z podejrzeniem zaburzenia dysleksji. Proponowane zabawy można wykonywać w przedszkolu i domu. Do większości z nich nie są potrzebne dodatkowe wytyczne z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Pamiętaj, że do ćwiczenia percepcji słuchowej nie trzeba wykorzystywać wyłącznie specjalistycznych pomocy dydaktycznych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.