Poradnie psychologiczno-pedagogiczne powinny wydawać orzeczenia i opinie w terminie do dnia od dnia złożenia wniosku. Sprawdzamy, czy termin ten dotyczy przygotowania dokumentu do wydania czy doręczenia do wnioskodawcy. Wyjaśniamy również, jakie kroki podjąć, gdy wnioskodawca nie zgłosi się osobiście w celu odebrania opinii lub orzeczenia.
Z artykułu dowiesz się:
Przewodniczący zespołu działającego w poradni psychologiczno-pedagogicznej, w celu uzyskania informacji o sytuacji dydaktycznej i wychowawczej ucznia może zwrócić się do dyrektora szkoły z prośbą o wydanie opinii przez nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych lub specjalistów, prowadzących zajęcia tym uczniem. O wydanie takiej opinii do dyrektora może zwrócić się również rodzic ucznia. Sprawdź, w jakim terminie szkoła powinna przygotować i wydać opinię.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Na wniosek lub za zgodą rodziców albo pełnoletniego ucznia dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, może zezwolić uczniowi na indywidualny program lub tok nauki oraz wyznaczyć nauczyciela-opiekuna. Odmowa udzielenia zezwolenia następuje w drodze decyzji administracyjnej - pobierz jej wzór.
Dokumentacja taka jak opinie czy orzeczenia ucznia wydane przez poradnie psychologiczno-pedagogiczną powinny być odpowiednio przechowywane. Czy można przechowywać je w arkuszach ocen? Sprawdzamy przepisy. Artykuł aktualizowany, stan prawny: 1 września 2020 r.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.