odpowiedzialność za szkodę

Wspólne, czyli niczyje? Scenariusz lekcji na temat wandalizmu i niszczenia mienia wspólnego

Wandalizm w szkole. Dlaczego uczniowie niszczą wspólne mienie na terenie szkoły?

Wandalizm w szkole. Dlaczego uczniowie niszczą wspólne mienie na terenie szkoły?

Pomazane kabiny w toalecie. Urwana umywalka. Mokry papier toaletowy na suficie w łazience. Zdewastowane kosze na śmieci. Wielki, wulgarny rysunek na ścianie sali gimnastycznej. Niszczenie mienia szkolnego przez ucznia zdarza się często i dotyczy zarówno szkoły podstawowej, jak i ponadpodstawowej. Dorosły na widok bezmyślnych działań młodocianych, szkolnych wandali dostaje białej gorączki. Zadaje sobie pytania. Po co? Dlaczego tak łatwo niszczy się to, co wspólne? Jak sprawić, by uczniowie uznali nareszcie, że szkoła nie jest niczyja, ale należy do całej społeczności, której uczniowie są najważniejszą częścią? W artykule wskazujemy, z czego może wynikać wandalizm w szkole i jak mu przeciwdziałać. 

Wandalizm to działanie umyślne, polegające na niszczeniu mienia cudzego lub publicznego. Akty wandalizmu mają różny charakter. Czasami jest to wyraz niezadowolenia, buntu, niezgody, a czasami po prostu wynika z poszukiwania ekscytacji i rozrywki. Bywa, że wandalizm ma podłoże kulturowe lub polityczne. Tak jest, np. gdy na publicznej ścianie pojawiają się artystyczne graffiti lub symbole, które zaznaczają czyjeś terytorium lub poglądy. Wandalizm może być też aktem wykluczenia, odrzucenia, symbolem braku akceptacji dla jakiejś grupy lub społeczności – na przykład odmiennej religijnie, rasowo, etnicznie.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Dlaczego uczniowie dopuszczają się aktów wandalizmu w szkole? Jakie są przyczyny takiego zachowania?
  • Czy każde zniszczenie mienia to akt wandalizmu?
  • Kiedy destrukcyjne zachowanie uczniów kwalifikuje się jako wandalizm szkolny?
  • Co kryje się pod zjawiskiem wandalizmu w szkołach? Jakie problemy osobiste i środowiskowe mogą prowadzić do takich zachowań?
  • Jak presja rówieśnicza i potrzeba akceptacji wpływają na ryzykowne zachowania młodzieży, w tym na wandalizm?
  • W jaki sposób szkoła i społeczność mogą współpracować, aby zrozumieć i rozwiązać problem szkolnego wandalizmu?
Sprawdź inne serwisy