neurologopeda

Kim jest neurologopeda i czym się zajmuje neurologopedia? Na czym polega terapia neurologopedyczna. Na zdjęciu: Dziecko i logopeda w trakcie wykonywania ćwiczeń logopedycznych

Kim jest neurologopeda i czym się zajmuje? Na czym polega terapia neurologopedyczna

Wielu rodziców słysząc o potrzebie przeprowadzenia diagnozy neurologopedycznej dziecka mylnie identyfikuje ją z wizytą u lekarza neurologa. Z kolei inni na podobną wskazówkę uspokajają – dziecko uczestniczy przecież w terapii logopedycznej. Neurologopedia to nie to samo, co logopedia, choć w obu przypadkach przedmiotem zainteresowania są nieprawidłowości oraz zaburzeniami mowy i komunikacji. Kim jest neurologopeda i jak można nim zostać? Dowiedz się na czym polega praca neurologopedy, czym jest terapia neurologopedyczna i kto powinien ją odbyć. 

Pomiędzy pracą neurologopedy a logopedy występują pewne różnice. Logopeda jest specjalistą zajmującym się diagnozowaniem, profilaktyką i terapią różnych form zaburzeń mowy, począwszy od dyslalii, a skończywszy na jąkaniu. Koryguje wady wymowy u dzieci   i osób dorosłych, ale też pomaga między innymi aktorom, lektorom, dziennikarzom w poprawie wyrazistości mowy, jakości wypowiedzi i dykcji.  Neurologopeda zaś zajmuje się głównie osobami z problemami z mową i językiem o podłożu neurologicznym, chociaż oczywiście wady wymowy takie jak rotacyzm czy sygmatyzm nie są mu obce. Posiada obszerną wiedzę na temat budowy i pracy mózgu, aparatu artykulacyjnego i mięśni twarzy. Warto podkreślić, że neurologopeda nie jest lekarzem. Żeby zostać neurologopedą należy ukończyć studia podyplomowe w tym zakresie. Nie są wymagane studia na kierunku medycznym, mimo iż neurologopedia ma wiele wspólnego z medycyną i program studiów obejmuje m.in. treści związane z tą dyscypliną nauki.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym zajmuje się neurologopeda i kto może zostać neurologopedą?
  • Na czym polega praca neurologopedy?
  • Czy logopeda i neurologopeda to to samo?
  • Jakie są cele terapii neurologopedycznej?
  • Jak przebiega pierwsza wizyta u neurologopedy?
  • Jak wygląda diagnoza i terapia neurologopedyczna? 
  • Kiedy dziecko powinno trafić do neurologopedy?
Sprawdź inne serwisy