Klasy terapeutyczne powstają z myślą o uczniach, którzy potrzebują dostosowanej organizacji nauki i intensywnego wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. W przeciwieństwie do klas integracyjnych, w których obowiązkowo zatrudnia się nauczyciela współorganizującego kształcenie, przepisy nie przewidują takiego rozwiązania w klasach terapeutycznych. Jakie są konsekwencje tej różnicy? Jakie wsparcie mogą otrzymać uczniowie w takiej klasie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Czy w przedszkolu można organizować oddział terapeutyczny? To pytanie często pojawia się w kontekście pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci wymagających specjalistycznego wsparcia. Które przepisy regulują tę kwestię? Czy przedszkola mają możliwość tworzenia oddziałów terapeutycznych na takich samych zasadach jak szkoły? W artykule analizujemy obowiązujące regulacje.
Klasy terapeutyczne organizuje się dla uczniów wymagających dostosowania organizacji i procesu nauczania oraz długotrwałej pomocy specjalistycznej z uwagi na trudności w funkcjonowaniu w szkole lub oddziale wynikające z zaburzeń rozwojowych lub ze stanu zdrowia, posiadających opinię poradni, z której wynika potrzeba objęcia ucznia pomocą w tej formie. Czy do takiej klasy może uczęszczać także uczeń z niepełnosprawnością intelektualną?
Nie każdy uczeń odnajduje się w tradycyjnej klasie. Trudności edukacyjne, obniżona motywacja, stres – to tylko niektóre wyzwania, z którymi się mierzą. Klasy terapeutyczne oferują im dostosowane warunki nauki, wsparcie specjalistów i szansę na rozwój w sprzyjającym środowisku. Kto może z nich skorzystać? Jakie warunki musi spełnić szkoła? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Zasady tworzenia klasy terapeutycznej są związane z organizacją szkoły i planowaniem jej pracy zgodnie z arkuszem organizacji oraz statutem. Dodatkowym warunkiem jest również posiadanie przez uczniów opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdzamy szczegóły.
Począwszy od 1 września 2017 r. pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie w szkole. Porządkujemy i przypominamy najważniejsze zmiany, które obowiązują od początku roku szkolnego.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.