Przepisy dotyczące przygotowania do posługiwania się językiem obcym w przedszkolu nie zawierają wytycznych dotyczących wymiaru zajęć językowych i nie wskazują precyzyjnie, kto powinien prowadzić takie zajęcia. Nie oznacza to jednak, że kwestie te można dowolnie regulować.
Z podcastu dowiesz się:
Sprawdź, jakie kwalifikacje musi posiadać nauczyciel prowadzący zajęcia językowe w przedszkolu – § 12 rozporządzenia MEN 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2020 r. poz. 1289).
Dzieci uczęszczające do przedszkola powinny uczestniczyć w zajęciach przygotowujących do posługiwania się językiem obcym nowożytnym. W przepisach nie wskazano jednak wieku dziecka, po osiągnięciu którego takie zajęcia stają się obowiązkowe. Sprawdź od jakiego wieku należy objąć dzieci przedszkolne językiem obcym?
Przepisy prawa oświatowego nie zawierają regulacji wskazujących wprost, w jakim języku należy zapisywać w dzienniku temat lekcji z języka obcego. W praktyce nauczyciele stosują różne rozwiązania, ale najczęściej zapisują temat w języku, którego nauczają. Czy takie działanie jest właściwe? Sprawdź, w jakim języku należy zapisywać w dzienniku temat zajęć z nauczania języka obcego
Oświadczenie musi zostać złożone dyrektorowi przedszkola w formie pisemnej w terminie do 29 września roku szkolnego, którego dotyczy rezygnacja. Po złożeniu oświadczenia dziecko nie będzie uczestniczyło w nauce języka mniejszości lub języka regionalnego.
Wniosku o objęcie dziecka nauką języka mniejszości narodowej, etnicznej lub języka regionalnego (kaszubskiego) rodzice nie muszą już zgłaszać przy zapisywaniu dziecka do przedszkola – mają na to czas do 20 września.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.