Zgodnie z przepisami, obowiązek szkolny rozpoczyna się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Jednak nie wszystkie dzieci w tym wieku są gotowe na rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie. Jeżeli zdaniem nauczycieli i rodziców dziecko powinno jeszcze przez jakiś czas korzystać z wychowania przedszkolnego, należy wnioskować o odroczenie obowiązku szkolnego w 2024 roku. Sprawdź przepisy i rozwiązania najczęściej spotykanych problemów.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Pobierz przykładową informację o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Dokument został opracowany jako wzór, który może posłużyć nauczycielom jako wskazówka do przygotowania szczegółowej i indywidualnej oceny gotowości szkolnej dziecka. Przykład zawiera informacje dotyczące wymienionych w przepisach aspektów rozwoju dziecka, tj., obszarów: emocjonalnego, społecznego, fizycznego i poznawczego. Uwzględniono obserwacje związane z samodzielnością, uwzględniono predyspozycje, uzdolnienia oraz zainteresowania dziecka. Podkreślić jednak należy, że informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej powinna być tworzona na podstawie dokładnych i wieloaspektowych obserwacji dziecka w środowisku przedszkolnym. Prezentowany dokument to jedynie wzór, który wymaga indywidualizacji i dostosowania do konkretnego przypadku.
Pobierz również:
Pobierz przykładową informację o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej dla dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dokument ten jest wzorem, który może posłużyć jako punkt wyjścia dla nauczyciela w przygotowaniu indywidualnej oceny gotowości szkolnej. Przedstawiona informacja zawiera szczegółowe informacje dotyczące różnych obszarów rozwoju dziecka – fizycznego, emocjonalnego, społecznego, poznawczego, a także jego samodzielności i zainteresowań. Przykład może stanowić ważne wsparcie w ocenie, czy dziecko jest gotowe do podjęcia nauki w szkole podstawowej oraz w identyfikowaniu obszarów, które wymagają dalszego wsparcia i rozwoju. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne, a zatem każda informacja o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka. Informacja powinna być oparta na dokładnej i szczegółowej dokumentacji prowadzonych obserwacji pedagogicznych dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym. Pobierz przykład informacji o gotowości szkolnej dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Prezentowany dokument to jedynie wzór, który wymaga indywidualizacji i dostosowania do konkretnego przypadku.
Do końca kwietnia rodzice dzieci mogących rozpocząć naukę w szkole podstawowej powinni otrzymać tzw. informację o gotowości szkolnej. Sprawdź na jakim druku przygotować informację o gotowości dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
Do końca kwietnia przedszkole musi wydać rodzicom informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Realizacja tego obowiązku w odniesieniu do dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego rodzi wątpliwości. Dodatkowe problemy pojawiają się w przypadku dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym oraz dzieci, które przybyły do Polski z Ukrainy. Dowiedz się jakie problemy dotyczące informacji o gotowości szkolnej mogą się pojawić i jak im zaradzić.
Żyjemy w czasach, w których „szybciej” jest często równoznaczne z „lepiej”. Dużo mówi się o tym, że warto jak najwcześniej zapisać dziecko na lekcje języka obcego, taniec, gimnastykę, programowanie. Jeśli zabawki, to edukacyjne, jeśli wycieczka, to koniecznie taka, by zobaczyć coś ciekawego. Nie ma w tym nic złego – jeśli zachowuje się umiar i dziecko jest gotowe na to, by uporać się z kolejnymi wyzwaniami. Jednak co, jeśli wcale nie jest, ale rodzic, uznał, że na pewno doskonale nadaje się do szkoły? W artykule udzielamy wskazówek, jak radzić sobie w dwóch sytuacjach: gdy rodzice chcą zapisać do szkoły niegotowego na naukę sześciolatka oraz gdy nie dopuszczają myśli o odroczeniu rozpoczęcia obowiązku szkolnego siedmiolatka. Sprawdź jak rozmawiać z rodzicami o braku gotowości szkolnej.
Częste choroby dziecka i wynikające z nich liczne nieobecności na zajęciach przedszkolnych, a także nieuczestniczenie w zdalnym realizowaniu podstawy programowej może skutkować brakiem gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Sprawdź, co może zrobić przedszkole, jeżeli nauczyciele obawiają się, że dziecko nie jest gotowe do rozpoczęcia edukacji szkolnej. Dowiedz się, kto i jak odracza obowiązek szkolny.
Przepisy wskazują, które dzieci powinny otrzymać informację o gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Wątpliwości budzi natomiast to, kogo obejmuje diagnoza przedszkolna. Czy dotyczy ona wszystkich dzieci, czy tylko tych realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne. Dowiedz się, czy diagnoza pięciolatka w przedszkolu jest obowiązkowa, jeżeli rodzice deklarują wcześniejsze wysłanie dziecka do szkoły? Sprawdź, również, których dzieci dotyczy diagnoza gotowości szkolnej.
Skorzystaj z kart pracy i arkuszy diagnozy:
Diagnoza gotowości szkolnej w obszarze rozwoju emocjonalnego. Rozwijanie inteligencji intuicyjnej.
Często nauczyciele zastanawiają się, czy dziecko z orzeczeniem o kształceniu specjalnym, które realizuje roczne przygotowanie w przedszkolu i będzie miało odroczony obowiązek szkolny, musi mieć wystawioną informację o gotowości do nauki szkolnej. Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy.
Testom dotyczącym gotowości szkolnej podlegają dzieci 6-7 letnie. Sprawdź, z którego rocznika dzieci podlegają ocenie w bieżącym roku szkolnym.
Jakie działania podejmować, aby rozwijać gotowość szkolną dziecka? Poznaj 6 działań, które mogą hamować rozwój gotowości szkolnej.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.