Od 1 września 2019 r. każdy nauczyciel może podjąć dodatkowe zatrudnienie w innej szkole bez konieczności uzyskania zgody dyrektora szkoły. Nauczyciel, który chce podjąć dodatkową pracę nie musi w ogóle informować o tym dyrektora szkoły, w której jest już zatrudniony.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zgodnie z § 7 ust. 3 rozporządzenia MEN z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, w przedszkolach ogólnodostępnych, i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności inne niż autyzm, w tym zespół Aspergera, niepełnosprawności sprzężone, niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym, za zgodą organu prowadzącego, można zatrudniać dodatkowo nauczyciela wspomagającego, nauczyciela specjalistę lub pomoc nauczyciela. Pobierz wzór wniosku do organu o wyrażenie zgody na zatrudnienie nauczyciela/pomocy nauczyciela w celu organizacji kształcenia specjalnego
Coraz większa liczba nauczycieli decyduje się na zatrudnienie w więcej niż jednej placówce. Pogodzenie pracy w dwóch, a czasem trzech szkołach, jest trudne nie tylko ze względu na obciążenia pracą, ale także pod kątem organizacyjnym. Najwięcej trudności pojawia się w momencie, kiedy obowiązki wynikające z zatrudnienia w każdej ze szkół zaczynają ze sobą kolidować. Tak dzieje się w szczególności na początku roku szkolnego oraz wiosną, kiedy uczniowie wraz z wychowawcą wyjeżdżają na wycieczki integracyjne i zielone szkoły. Co może zrobić wychowawca, gdy z powodu wycieczki klasy nie może świadczyć pracy w drugiej szkole?
Wielu nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy chciałoby od września podjąć dodatkowe zatrudnienie w innej szkole lub placówce. Niektórzy są informowani, że muszą uzyskać zgodę dyrektora w podstawowym miejscu pracy. Sprawdź, czy dyrektor może zabronić nauczycielowi wykonywania pracy w ramach dodatkowego zatrudnienia.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.