Bicie, gryzienie, kopanie, rzucanie przedmiotami – sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w przedszkolu. Dziecko agresywne bezwzględnie trzeba objąć pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Trzeba także podjąć działania wspierające rodziców i nauczycieli, współpracować z poradnią. Jednak jak radzić sobie na co dzień? Jak na agresję w świetle prawa może reagować dyrektor? Czy można zatrudnić nauczyciela wspomagającego? Może w zajęciach powinien uczestniczyć rodzic? A może odmówić dziecku możliwości udziału w zajęciach? Jakie powinny być rady dla rodziców, którzy zdają się nie uświadamiać sobie, czym jest agresja ich dziecka?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
W szkołach i przedszkolach zdarzają się agresywne dzieci. Problemem staje się nie tylko zachowanie ucznia, ale również postawa rodziców, którzy nie rzadko nie chcą współpracować ze szkołą. Podpowiadamy, co zrobić, żeby zobowiązać rodziców do współpracy i przeprowadzenia badań dziecku z problemami.
Radzenie sobie z agresją wśród dzieci jest wyzwaniem dla nauczycieli, niezależnie od wieku dziecka. W przedszkolu zachowania agresywne mogą manifestować się w różny sposób. Nie wynikają jednak ze złej woli dziecka, lecz są reakcją na określone przeżycia i doświadczenia. Dowiedz się, skąd bierze się agresja fizyczna dziecka, jak pomóc dziecku oraz w jaki sposób wspierać rodziców.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co robić, gdy dziecko w przedszkolu jest agresywne, przeczytaj artykuł
Trening Zastępowania Agresji – zgodnie z ideą programu – uznać należy za formę zajęć socjoterapeutycznych, ponieważ celem pracy i głównym czynnikiem zmian niekorzystnych wzorców zachowania są doświadczenia korekcyjne oraz nabywanie nowych umiejętności w toku zajęć grupowych o strukturalizowanym charakterze.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.