W roku szkolnym 2022/2023 możliwe jest zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej (w tym publicznej poradni specjalistycznej) w uzasadnionych przypadkach i w celu rozpoznawania specjalnych potrzeb edukacyjnych dzieci i uczniów z Ukrainy oraz udzielania im pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Analogiczne rozwiązanie można zastosować w publicznej:
w celu realizacji zajęć dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.
W obydwu przypadkach do zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem wymagana jest:
Taka osoba podlega przepisom Kodeksu pracy z wyjątkiem kwestii tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć (pensum).
W przepisach rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy nie wskazano, że możliwość zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem dotyczy tylko osób posiadających obywatelstwo polskie. To oznacza, że w celu zaspokojenia potrzeb dzieci i młodzieży z Ukrainy, w tym dzieci lub uczniów niepełnosprawnych, można zatrudnić także osobę z tym samym obywatelstwem
Rozwiązanie to zostało przewidziane w celu zatrudniania obywateli polskich, ale nie wyklucza zatrudnienia obywatela Ukrainy. Osoba zatrudniana na tym stanowisku nie musi bowiem spełniać wymogów przewidzianych dla nauczycieli, a więc nie musi posiadać obywatelstwa polskiego (zob. art. 10 ust. 5 pkt 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela). Tym samym w poradni można też zatrudnić obywatela Ukrainy, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością udzielania pomocy uczniom będącym obywatelami Ukrainy.