Urlop wypoczynkowy wychowawcy klasy, nauczyciela i specjalisty

Dodano: 9 stycznia 2023
Urlop wypoczynkowy wychowawcy klasy, nauczyciela i specjalisty

Zagadnienia dotyczące udzielania i korzystania z urlopu wypoczynkowego nauczycieli budzą wiele wątpliwości. Z jednej strony nauczyciele korzystają z urlopu zgodnie z zasadami określonymi w Karcie Nauczyciela, z drugiej jednak – często trzeba odwoływać się do przepisów Kodeksu pracy. W tym artykule autorki szczegółowo omawiają wszystkie zagadnienia dotyczące urlopu wypoczynkowego wychowawcy klasy. Co jednak ważne – artykuł odnosi się w istocie do wszystkich nauczycieli. Omówiono w nim również kwestie dotyczące urlopów nauczycieli zatrudnionych w szkołach nieferyjnych.

Każdy nauczyciel w szkole, w której organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze odpowiadającym okresowi trwania ferii zimowych i letnich. W szkołach feryjnych urlop nie jest zależny od okresu ani wymiaru zatrudnienia (art. 64 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela). Oznacza to, że nawet pracując na ułamek etatu nauczyciel korzysta z urlopu w tym samym wymiarze co nauczyciel pracujący na pełen etat. W ramach urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego (art. 64 ust. 4 Karty Nauczyciela). W praktyce, gdy dyrektor szkoły będzie chciał wezwać nauczyciela do pracy w czasie ferii, będzie musiał pamiętać o zapewnieniu takiego nieprzerwanego odpoczynku (o pracy w ferie piszemy w dalszej części tekstu). W praktyce nauczyciel może korzystać z urlopu od dnia następującego po zakończeniu zajęć, przez cały lipiec i sierpień. Co ważne, urlop (w szkole feryjnej) obejmuje dni kalendarzowe, a nie robocze, tzn. obejmuje także soboty, niedzielę, święta, dni ustawowo wolne od pracy. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach feryjnych nie przysługuje tzw. urlop dla żądanie. 
Nauczyciel zatrudniony w placówce nieferyjnej korzysta z prawa do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów (art. 64 ust. 3 Karty Nauczyciela). Taki sam wymiar urlopu przysługuje dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze (art. 64 ust. 2a Karty Nauczyciela). W placówce nieferyjnej, urlop na wniosek nauczyciela może zostać podzielony na części, ale z zachowaniem zasady, że co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy). Osoby te mają także prawo do urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni (art. 2722 Kodeksu pracy). Dotyczy to również tych, którzy korzystają z urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, w której nie O urlopie tym piszemy w dalszej części tekstu.  Urlop wypoczynkowy nauczycieli placówek nieferyjnych oraz kadry kierowniczej szkół feryjnych rozliczany jest odrębnie za każdy rok kalendarzowy (a nie szkolny).

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy i w jakim wymiarze z urlopu korzystają nauczyciele zatrudnieni w szkołach nieferyjnych?
  • Czy wymiar zatrudnienia ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego?
  • Czy to prawda, że nauczyciel ma prawo do 56 dni urlopu rocznie?
  • Którym nauczycielom przysługuje urlop w wymiarze 35 dni rocznie?
  • Jak korzystać z urlopu uzupełniającego?
  • Ile urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielom szkół nieferyjnych?
  • Którym nauczycielom przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego "na żądanie"?
  • Kiedy dyrektor szkoły może zobowiązać nauczyciela do pracy w wakacje, a kiedy może odwołać go z urlopu?
  • Jak w praktyce kształtują się prawa nauczycieli związane z urlopem wypoczynkowym w zależności od miejsca pracy

Pozostało jeszcze 88% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do portalu a wraz z nim:

  • Dostęp do stale aktualizowanej wiedzy z zakresu prawa oświatowego.
  • Wsparcie ekspertów w rozwiązywaniu indywidualnych problemów.
  • Praktyczne wskazówki i porady ułatwiające codzienną pracę.
  • Baza kilkuset scenariuszy i kart pracy gotowych do wydrukowania i zastosowania na zajęciach.
  • Atrakcyjne materiały multimedialne – słuchowiska, webinaria i gry dydaktyczne.

Jeżeli posiadasz już konto
Zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Tematyka

Sprawdź inne serwisy