Zwalnianie uczniów z zajęć zawodowych – od 1 września 2022 r. nowe zasady

Marta Wysocka

Autor: Marta Wysocka

Dodano: 1 września 2022
Zwalnianie uczniów z zajęć zawodowych – od 1 września 2022 r. nowe zasady

Uczniowie branżowej szkoły I stopnia, którzy powtarzają ostatnią klasę, mogą być zwolnieni z ponownego odbywania praktycznej nauki zawodu oraz zakresu teoretycznego kształcenia zawodowego. Ze zwolnienia korzystają również uczniowie, którzy naukę zawodu realizowali jako pracownicy młodociani. Takie rozwiązania wprowadziła zmiana rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Sprawdź szczegóły.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kto kwalifikuje się do zwolnienia z zajęć zawodowych w branżowych szkołach I stopnia i technikach?
  • Jakie warunki muszą spełnić uczniowie, aby zostać zwolnieni z powtarzania praktycznej nauki zawodu?
  • Jak zmiana rozporządzenia wpłynęła na sytuację uczniów będących młodocianymi pracownikami?
  • Jak należy dokumentować zwolnienie ucznia z zajęć praktycznej nauki zawodu?

Do rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych wprowadzono przepisy zobowiązujące do zwolnienia z:

  • praktycznej nauki zawodu,
  • obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego teoretycznego

jeżeli uczeń powtarza programowo najwyższą klasę w szkole branżowej I stopnia lub technikum.

Którzy uczniowie nie muszą powtarzać zajęć zawodowych?

Obowiązek zwolnienia z ponownego uczestniczenia w wymienionych wcześniej zajęciach zawodowych dotyczy tych uczniów, którzy:

  • w wyniku klasyfikacji końcowej otrzymali pozytywne oceny klasyfikacyjne ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu praktycznej nauki zawodu oraz
  • zdali egzaminy zawodowe w zakresie wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie lub zdali egzamin czeladniczy w zawodzie, w którym się kształci.

W nowelizacji rozporządzenia wzięto pod uwagę również sytuację ucznia branżowej szkoły I stopnia, realizującego dotychczas naukę zawodu jako młodociany pracownik, który zdał egzamin zawodowy lub egzamin czeladniczy w nauczanym zawodzie, ale nie ukończył szkoły i powtarza klasę. Taki uczeń zdaniu egzaminu zawodowego lub czeladniczego przestaje być pracownikiem młodocianym zatrudnionym w celu przygotowania zawodowego w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie Kodeksu.

W jego przypadku zastosowane będzie rozwiązanie polegające na tym, że, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej uczeń ten nie otrzymał pozytywnych ocen klasyfikacyjnych ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu praktycznej nauki zawodu, będzie miał obowiązek realizacji stażu uczniowskiego zgodnie z przepisami art. 121a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.

W dokumentacji przebiegu nauczania „zwolniony” lub „zwolniona”

W następstwie zwolnienia w dokumentacji nauczania trzeba wpisać odpowiednio:

  • w całości – w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się  „zwolniony w całości z praktycznej nauki zawodu” albo „zwolniona w całości z praktycznej nauki zawodu”,
  • w części – w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się „zwolniony w części z praktycznej nauki zawodu” albo „zwolniona w części z praktycznej nauki zawodu”

– oraz podstawę prawną zwolnienia.

Przeczytaj również:

Marta Wysocka
Dodano: 1 września 2022

Autor: Marta Wysocka

Redaktorka portalu ePedagogika.pl, specjalistka w zakresie prawa oświatowego, autorka i redaktorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu edukacji i oświaty, prawa oświatowego oraz prawa pracy. Ukończyła prawo oraz filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy