Sztuczna inteligencja w szkole? Wsparcie MEiN dla rozwoju AI w edukacji

Dodano: 2 sierpnia 2023
  AI w szkole? Wsparcie MEiN dla rozwoju AI w edukacji

Sztuczna inteligencja jest obecnie jednym z najbardziej rozwijających się obszarów w dziedzinie technologii. Jej potencjał dla różnych sektorów gospodarki jest niezaprzeczalny. Z tego też względu do Ministerstwa Edukacji i Nauki skierowano interpelację z pytaniami dotyczącymi wykorzystania AI w samym ministerstwie i w szkołach.

W odpowiedzi na interpelację poselską Minister Edukacji i Nauki poinformował, że sztuczna inteligencja nie jest obecnie wykorzystywana w pracy MEiN, jednak już na etapie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wdrażane są inicjatywy związane z AI.

Sztuczna inteligencja a podstawa programowa informatyki

Zapewnienie uczniom podstaw wiedzy i umiejętności wynika m.in. z wprowadzenia w latach 2017 i 2019 nowej podstawy programowej informatyki odpowiednio w szkole podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych.

Założenia i cele podstawy programowej informatyki obejmują:

  1. upowszechnienie rozwoju myślenia komputacyjnego – otwarcie na wszystkie dziedziny życia;
  2. wprowadzenie nauki podstaw algorytmiki i programowania dla wszystkich – podstawy teoretyczne dla rozumienia AI;
  3. przemyślaną strategię pozyskiwania i kształcenia młodzieży zainteresowanej informatyką (poziom rozszerzony) – wczesne diagnozowanie talentów informatycznych zdolnych do podejmowania w przyszłości wyzwań naukowych dotyczących sztucznej inteligencji;
  4. akceptację dla robotyki – pierwszy krok do powszechnego przyzwolenia i akceptacji społeczeństwa w zakresie rozwiązywania problemów z użyciem technologii i automatyzacji procesów;
  5. umiejętność modelowania – wprowadzenie elementów teorii grafów (relacja, powiązania między informacjami i twórcze wnioskowanie, sieci neuronowe, kognitywistyka);
  6. kształcenie umiejętności pracy w zespole, korzystanie z platform elektronicznego wspomagania procesów, kreatywności i innowacyjności;
  7. dowolność doboru narzędzi i języków programowania – otwarcie na nowoczesne języki przetwarzające duże zbiory danych i łatwo współpracujące z multimediami, integrujące elementy robotyki.

Laboratoria AI – doposażenie szkół

W ramach swojego planu nauczania AI, Ministerstwo realizuje kilka projektów, które mają na celu wsparcie sprzętowe i programowe dla rozwoju AI w szkołach.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy zaplanowano inwestycje, które mają na celu doposażenie 12 tys. szkół podstawowych i 4 tys. szkół ponadpodstawowych w laboratoria AI.

Ponadto, planowane są szkolenia dla nauczycieli z zakresu sztucznej inteligencji i jej zastosowań w metodyce nauczania, a także wiedzy na temat AI.

Z kolei program „AI for Youth" jest jednym z takich projektów, mających na celu zwiększenie świadomości cyfrowej, zwłaszcza w zakresie sztucznej inteligencji oraz promowanie kompetencji przyszłości wśród młodzieży. Program ten jest wspierany przez globalny gigant technologiczny Intel, a jego koszt szacowany jest na ok. 11 mln złotych.

Ministerstwo Edukacji i Nauki stworzyło również poradnik dla nauczycieli zatytułowany „Chat GPT w szkole – szanse i zagrożenia”. Jest to odpowiedź na rosnącą popularność narzędzi opartych na AI, takich jak ChatGPT.

Jak poinformował minister Czarnek, w MEiN działa zespół, który analizuje możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w edukacji. W najbliższym czasie ma zostać powołana rada do analizy wykorzystania AI w nauce.

Źródło: Odpowiedź na interpelację nr 42264 w sprawie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce (dopowiadający: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek)

Opracowanie: Marta Wysocka

Tematyka

Sprawdź inne serwisy