Podstawy programowe dla 215 zawodów ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, przyporządkowanych do 32 branż zostały podpisane w nowym rozporządzeniu MEN. Nowe przepisy zawierają również propozycje dodatkowych umiejętności zawodowych.
Rozporządzenie MEN w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego określa nowe podstawy programowe, które uwzględniają kryteria weryfikacji efektów kształcenia. Opisane są w nim wymagania, które potwierdzą osiągniecie efektów kształcenia w danym zawodzie.
Wprowadzono również nowe zawody, o które wnioskowali pracodawcy, np. technik programista, pracownik pomocniczy gastronomii, drukarz fleksograficzny, monter jachtów i łodzi. Na liście zawodów znajduje się także m.in.: kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych.
Dokument zawiera propozycje dodatkowych umiejętności zawodowych, które szkoła może wybrać jako dodatkową ofertę w danym zawodzie, np. technik fryzjer może uczyć się podstaw wizażu, technik informatyk może zdobywać dodatkowe umiejętności w zakresie bezpieczeństwa w sieci.
Przepisy rozporządzenia stosowane będą od:
a w latach następnych również w kolejnych klasach lub semestrach tych szkół.
Źródło: