Rzeczniczka Praw Dziecka zwróciła się do Ministerstwa Edukacji z prośbą o zbadanie kwestii zatrudniania osób bez pełnych kwalifikacji na stanowiskach psychologów w szkołach i przedszkolach. Problem zasygnalizowany przez RPD dotyczy także monitorowania tego procesu przez kuratoria oświaty.
Rzeczniczka Praw Dziecka zaapelowała do Ministerstwa Edukacji o szczegółową analizę zatrudniania osób bez wymaganych kwalifikacji na stanowiskach psychologów w placówkach edukacyjnych.
Zaniepokojenie wynika z informacji uzyskanych podczas spotkania z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów. Z ankiety przeprowadzonej przez OZZP wynika, że w roku szkolnym 2022/2023 wiele kuratoriów wydało zgodę na zatrudnienie osób bez tytułu magistra psychologii, w tym studentów psychologii, absolwentów innych kierunków oraz nauczycieli po krótkich studiach podyplomowych.
Rzeczniczka Praw Dziecka wskazała również na ustalenia kontroli NIK, które potwierdziły, że w 20% badanych szkół zatrudniano specjalistów bez wymaganych kwalifikacji. Dodatkowo, rosnąca liczba zgłoszeń do Dziecięcego Telefonu Zaufania z problemami psychicznymi, w tym myślami samobójczymi, podkreśla potrzebę zwiększenia zarówno dostępności, jak i jakości wsparcia psychologicznego w szkołach.