Rzeczniczka Praw Dziecka zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o informacje na temat możliwości wprowadzenia powszechnych badań przesiewowych w kierunku hipercholesterolemii u małych dzieci. RPD podkreśla, że edukacja w zakresie kardiologii dziecięcej i rozszerzenie badań przesiewowych to priorytetowe kwestie.
Eksperci medyczni opowiedzieli się za wprowadzeniem powszechnych badań przesiewowych w kierunku hipercholesterolemii. Zalecają oni, aby takie badania były częścią bilansu sześciolatka, co umożliwi wczesne wykrycie podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi.
Rzeczniczka Praw Dziecka apeluje o wprowadzenie lipidogramu do bilansu sześciolatka. Lipidogram to badanie pozwalające na ustalenie poziomu całkowitego cholesterolu i trójglicerydów, co jest kluczowe dla wczesnego wykrywania zaburzeń lipidowych u dzieci.
Badania naukowe potwierdzają, że wprowadzenie terapii zaburzeń lipidowych u dzieci w wieku 6–10 lat może skutecznie ograniczyć ryzyko rozwoju wczesnej miażdżycy i incydentów sercowo-naczyniowych w dorosłości. Powszechne badania przesiewowe, a następnie badania kaskadowe wśród członków rodziny, mogą znacząco przyczynić się do prewencji tych chorób u młodych dorosłych.
RPD w swoim piśmie do Ministerstwa Zdrowia, przypomniała o pytaniach zadanych podczas posiedzenia w Senacie. Dotyczyły one stanowiska resortu w sprawie wprowadzenia powszechnych badań przesiewowych w kierunku hipercholesterolemii oraz planów edukacyjnych, takich jak kampanie informacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Rzeczniczka podkreśla potrzebę zapewnienia powszechnego dostępu do kompleksowych badań przesiewowych, zgodnie z założeniami Deklaracji Praskiej.