RPD apeluje: Smakowe E-papierosy zagrożeniem dla zdrowia

Dodano: 5 czerwca 2024
RPD apeluje Smakowe E-papierosy zagrożeniem dla zdrowia

Rzeczniczka Praw Dziecka zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia o natychmiastowe działania w celu ochrony zdrowia dzieci i młodzieży przed negatywnymi skutkami używania e-papierosów. Jej zdaniem, obecne regulacje prawne nie realizują w pełni celów ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania wyrobów tytoniowych oraz profilaktyki uzależnień od nikotyny, zawartych w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025.

Polska znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem używania jednorazowych e-papierosów przez osoby poniżej 18. roku życia. Co czwarta osoba w tej grupie wiekowej deklaruje ich używanie. W grupie wiekowej 12-15 lat e-papierosy używa aż 25% dziewczynek i blisko 21% chłopców.

Dane te są szczególnie niepokojące, biorąc pod uwagę, że tytoń powoduje silne uzależnienie. Dym tytoniowy zawiera prawie 4 tysiące toksycznych związków, a statystyczny palacz żyje 13-14 lat krócej niż osoba niepaląca.

RPD przypomina jak dużym zagrożeniem są łatwo dostępne i niedrogie e-papierosy

Monika Horna-Cieślak w swoim piśmie do Ministerstwa Zdrowia odniosła się do raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych pt. "Rynek jednorazowych e-papierosów w Polsce". Z raportu wynika, że w 2023 roku sprzedaż jednorazowych e-papierosów w kraju wyniosła aż 100 milionów sztuk, podczas gdy rok wcześniej było to 32,3 miliona. Eksperci wskazują na niską cenę, łatwą dostępność oraz atrakcyjne, kolorowe opakowania i smaki jako główne przyczyny tej popularności. Słodkie i owocowe warianty stanowią aż 90% sprzedawanych produktów, co szczególnie przyciąga młodzież.

Rzeczniczka przypomniała, że już w 2021 roku Ministerstwo Zdrowia zostało poinformowane o rosnącym zainteresowaniu młodzieży e-papierosami. W 2023 roku Rzecznik Praw Dziecka skierował do resortu wystąpienie dotyczące regulacji w obszarze promocji nowatorskich wyrobów tytoniowych, takich jak podgrzewacze tytoniu.

RPD zwróciła się z prośbą o stanowisko Ministerstwa Zdrowia w sprawie zakazu sprzedaży smakowych, jednorazowych e-papierosów oraz regulacji obrotu beznikotynowymi e-papierosami. Postuluje także wprowadzenie możliwości ich sprzedaży wyłącznie osobom pełnoletnim oraz doprecyzowanie zakazu promocji nowatorskich wyrobów tytoniowych.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy