Różni, ale Równi – kolejny rok z Dniem Godności w polskich szkołach

Dodano: 17 października 2017
Dzień Godności w polskich szkołach

18 października obędzie się inauguracja międzynarodowego projektu – Dnia Godności. W ramach obchodów tego dnia po raz 8 w setkach polskich szkół organizacja Global Dignity przeprowadzi cykl zajęć adresowanych do młodych ludzi, podczas których toczyć się będzie dyskusja o poszanowaniu praw i godności młodzieży we współczesnym świecie.

Światowy Dzień Godności

W dobie konfliktów zbrojnych, eskalacji sporów politycznych oraz narastającej dyskryminacji, książę Haakon z Norwegii, finski profesor Pekka Himanen oraz założyciel Operation Hope, Amerykanin Hope Bryant, wyszli z inicjatywą utworzenia Światowego Dnia Godności. Dzień ten jest dziś symbolicznym ukoronowaniem działań na rzecz godności i ma przypominać o tym, że szacunek przysługuje każdemu młodemu człowiekowi, niezależnie od wyznania czy przynależności etnicznej.

Zasięg Światowego Dnia Godności jest ogromny: w ubiegłym roku w jego obchodach uczestniczyło ponad milion dzieci w 79 krajach. W projekcie od 8 lat aktywnie uczestniczy również Polska, gdzie za jego organizację odpowiada Global Dignity Poland. Od 2015 działania stowarzyszenia objęte są honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka. Światowy Dzień Godności powstał w 2006 roku i obchodzony jest w trzecią środę października. Tego dnia, wzorem poprzednich lat, tysiące wolontariuszy wyruszy do szkół, aby porozmawiać z młodzieżą na temat godności i jej wartości.

W Polsce od 2008 roku Dzień Godności zawitał już do blisko 500 szkół i tym samym tysiące młodych ludzi miało okazję rozmawiać o godności. Od początku jego trwania, projekt wsparli m.in.: Vanessa Aleksander, Beata Biały, Zuzanna Bijoch, Joanna Barczykowska, Bilon, Radosław Brzózka, Anna Cymmerman, Diox, Marcin Dorociński, Magda Gessler, Anna Kalczyńska, Kaen, Tomasz Kammel, Jarosław Kuźniar, Jacek Kusiński, Tomasz Lis, Paweł Małaszyński, Małgorzata Niemczyk, Łukasz Nowicki, Jacek Rozenek, Krzysztof Skórzyński, Zofia Maria Ślotała, Anna Maria Wesołowska, Hirek Wrona i Daria Zawiałow.

Lekcja o godności

Aby przekazać młodzieży niezbędną wiedzę na temat tego, czym jest godność i jak ważny jest wzajemny szacunek, Global Dignity Poland każdego roku organizuje zajęcia w szkołach, podczas których młodzież dyskutuje na temat zasad godności i dzieli się swoimi doświadczeniami w tej kwestii. Każda szkoła może zgłosić się do programu i przeprowadzić tego typu zajęcia również u siebie. W Polsce, w roku szkolnym 2017/2018 działaniom Global Dignity przyświecać będzie hasło „RÓŻNI, ALE RÓWNI”.

Organizatorzy przygotowali pakiet materiałów dla nauczycieli, z których mogą skorzystać podczas lekcji na temat godności. Inauguracja Światowego Dnia Godności 2017 nastąpi 18 października, jednak każda szkoła będzie mogła przeprowadzać lekcje aż do końca roku szkolnego. W trakcie zajęć dla młodzieży podejmowana będzie dyskusja o szeroko pojętej odmienności wynikającej z różnych czynników, takich jak stopień sprawności fizycznej oraz intelektualnej, wyznania, różnic światopoglądowych, pochodzenia czy koloru skóry.

Inauguracyjna Lekcja Godności odbędzie się w środę, 18 października 2017 w Szkole Podstawowej nr 394 przy ul. Gandhiego 13 w Warszawie, a także w trzech łódzkich placówkach: 6 Gimnazjum przy ul. Limanowskiego 124 A, 17 Gimnazjum przy ul. Traktorowej 35 oraz XV Liceum Ogólnokształcące przy ul. Traktorowej 77. Zainteresowanych serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w jednej z Lekcji.

Źródło:

Wszelkie informacje o projekcie można uzyskać, pisząc na adres: [email protected] lub dzwoniąc pod numer telefonu: 734 423 357. Więcej materiałów dostępnych jest na profilu Światowy Dzień Godności na portalu społecznościowym Facebook, gdzie obejrzeć będzie można m.in. film edukacyjny przedstawiający ideę Dnia Godności.

Tematyka

Sprawdź inne nasze serwisy
Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych
wiper-pixel