Rekrutacja do trzech szkół w każdym powiecie – ile szkół może wybrać absolwent szkoły podstawowej?

Dodano: 30 maja 2023
Rekrutacja do trzech szkół w każdym powiecie – ile szkół może wybrać absolwent szkoły podstawowej?

W tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024 udział weźmie tzw. półtora rocznika, co oznacza dużą rywalizację o każde miejsce. W związku z obawą o to, że dla absolwentów szkół podstawowych zabraknie miejsc w szkołach średnich, do MEiN wystosowano interpelację z zapytaniem o działania podjęte w celu zapewnienia młodzieży możliwości kontynuowania nauki. W odpowiedzi MEiN zwraca uwagę, że każdy absolwent może ubiegać się o przyjęcie do wielu szkół. Limit trzech szkół odnosi się bowiem do powiatu, a nie do całego kraju. 

Prawo do nauki na terenie całego kraju – rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w 2023 r. praktyce

Każdy absolwent szkoły podstawowej może ubiegać się o przyjęcie do trzech wybranych szkół ponadpodstawowych na terenie danego powiatu (chyba, że ustalono wyższy limit). Jak wyjaśnia Dariusz Piątkowski, Sekretarz stanu MEiN, limit nie dotyczy całego kraju a jedynie szkół prowadzonych przez konkretną jednostkę samorządu terytorialnego. Innymi słowy, absolwent może złożyć wnioski do trzech szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat, ale może zdecydować się na powtórzenie tego w dowolnej liczbie powiatów. 

Rekrutacja do trzech szkół w danym powiecie, a nie do trzech szkół w kraju

Powyższe oznacza, że każdy absolwent szkoły podstawowej może aplikować do co najmniej trzech szkół w poszczególnych powiatach, niezależnie od swojego miejsca zamieszkania. Żadne przepisy nie ograniczają kandydatom możliwości ubiegania się o przyjęcie do szkoły funkcjonującej w innym powiecie niż powiat, w którym ten kandydat zamieszkuje. Tym samym – liczba wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej nie jeżeli będą to szkoły usytuowane w różnych powiatach.

Jeden kandydat może złożyć wniosek rekrutacyjny do trzech szkół w każdym powiecie. Nie ma ograniczeń, czy będzie to liceum ogólnokształcące czy szkoła kształcąca w zawodzie (technikum, branżowa szkoła I stopnia). 

W ostateczności – przyjęcie do szkoły, w której zostały wolne miejsca

W sytuacji, gdy absolwent szkoły podstawowej nie zrekrutuje się w postępowaniu rekrutacyjnym ani w postępowaniu uzupełniającym do wybranej przez siebie szkoły, będzie przyjmowany przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej, w której pozostały wolne miejsca. W tym trybie kandydat może ubiegać się o przyjęcie do dowolnej szkoły ponadpodstawowej (na terenie całego kraju), w której są wolne miejsca. Wykazy takich szkół, niezwłocznie po ogłoszeniu wyników postępowania rekrutacyjnego, są ogłaszane przez kuratorów oświaty.

Przeczytaj również:

Tematyka

Sprawdź inne serwisy