Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Dodano: 31 maja 2023
epedagogika

Nauka płynnego czytania czy przebrnięcie przez powieść z kolejnej epoki jest dla wielu uczniów – w różnym wieku – najtrudniejszym elementem edukacji szkolnej. Przez to dzieci nie widzą potrzeby w sięganiu po kolejne książki, które nie należą do listy lektur obowiązkowych, ponieważ nie spodziewają się tam niczego dobrego. W jaki sposób to zmienić? Jak sprawić, żeby dziecko samo chętnie wybierało książki?

Daj przykład – wspólne czytanie

Widząc rodziców, którzy często czytają, dziecko powinno naturalnie zacząć naśladować ich zachowanie. Jeśli to nie przynosi zadowalających efektów, warto znaleźć czas i wspólnie poświęcić chwilę na poznanie nowej książki – wystarczy nawet 15 minut przed snem lub po powrocie do domu ze szkoły. W ten sposób czytanie może stać się częścią codziennej rutyny, na którą razem będziecie czekać z niecierpliwością. Poza tym taki czas z książką to także świetna okazja do porozmawiania o przebiegu całego dnia czy wyciszenia się przed pójściem spać. Jednak ważne, aby się nie spieszyć. Gdy dziecko ma jakieś pytania czy nie rozumie niektórych słów, dajmy sobie chwilę na wytłumaczenie wszelkich nieścisłości.

Podejdź do czytania kreatywnie

Jeśli my sami będziemy pozytywnie nastawieni do wspólnego czytania, dziecko zrozumie, że jest to coś ważnego i zacznie chętniej w nim uczestniczyć. Nie możemy traktować tego jako kolejne zadanie do wykonania, ale podejść do lektury z większym entuzjazmem. Im więcej uda nam się przemycić ciekawych elementów, jak np. zmiana intonacji głosu przy wypowiedziach innych postaci, tym stanie się ono bardziej przystępne dla pociechy, która szybko się nie znudzi. O takiej cierpliwości i zaangażowaniu warto pamiętać, czytając również podręczniki szkolne. Choć mają one inną funkcję niż standardowe książki beletrystyczne, nie oznacza to, że nauka z nimi nie może stać się bardziej przychylna. Poza tym śmiało warto zdecydować się na specjalne wydania, dzięki którym dziecko będzie mieć szansę na poznawanie świata w inny sposób. Książki dla młodszych czytelników często urozmaicone są w różne zadania do wykonania, np. przeprowadzenie własnego śledztwa na podstawie wskazówek zawartych w historii czy znalezienie określonych rzeczy na łonie natury. To sprawia, że pociecha może rozwijać swoją wyobraźnię i ciekawość z pomocą czytania.

Wybieraj dłuższe serie – powrót do ulubionych bohaterów

Dzieci szybko przywiązują się do ulubionych postaci z bajek i kreskówek. Warto więc o tym pamiętać podczas wyboru książek. Z łatwością uda się nam znaleźć taką serię, która będzie przedstawiać różne historie ze świata bohatera naszej pociechy. Dziecko chętniej sięgnie po kolejny tom, wiedząc od samego początku, że mu się spodoba. Seria stanie się prawdopodobnie ulubioną częścią kolekcji wszystkich książek, dlatego z przyjemnością będzie do niej powracać. Dzięki znajomości historii dziecko poczuje się pewniej i szybciej poprawi swoją umiejętność czytania. Kolekcjonowanie dłuższej serii nie musi sprawiać problemu, gotowe zestawy często proponuje księgarnia internetowa. Warto wspólnie z pociechą przejrzeć ofertę kategorii dla dzieci i dać jej możliwość wyboru, dzięki czemu poczuje się bardziej zaangażowana w cały proces.

Artykuł sponsorowany

Tematyka

Sprawdź inne serwisy