Do 12 kwietnia można zgłaszać kandydatury w ramach najnowszej edycji konkursu na laureata ogólnopolskiej nagrody „Złote Ogniwo” dla Profilaktyka Roku 2023. Celem konkursu jest wyłonienie profilaktyków z pasją oraz podnoszenie społecznej świadomości na temat roli profilaktyki dzieci i młodzieży w dzisiejszej rzeczywistości.
Konkurs Profilaktyk roku 2023 jest organizowany już po raz czwarty. Organizatorami są Instytut Profilaktyki Zintegrowanej (IPZIN) wraz z Kapitułą nagrody „Złote Ogniwo”. Przedsięwzięcie pozwala docenić najbardziej wyróżniających się profilaktyków.
Oficjalne wyróżnienie laureatów podczas poprzednich 3 edycji konkursu pozwoliło na przedstawienie ich wybitnych osiągnięć oraz było okazją do podniesienia rangi tej ważnej społecznie profesji i misji.
Według organizatorów konkursu: zapobieganie problemom i zachowaniom ryzykownym dzieci i młodzieży aktualnie stało się wyzwaniem jeszcze bardziej pilnym niż w czasie epidemii COVID-19 i później w czasie wybuchu wojny w Ukrainie.
Kandydatami mogą być osoby zajmujące się profilaktyką problemów dzieci i młodzieży w ramach różnych ról zawodowych i społecznych. Szczegółowe kryteria opisane są w regulaminie konkursu - Regulamin.
Podstawą wyłaniania laureatów jest to czy działania realizowane przez kandydatów:
korespondują z obrazem aktualnej sytuacji dzieci i młodzieży wyłaniającym się z wyników opisywanych w raporcie badań,
można potraktować jako sposób wdrażania przynajmniej niektórych spośród wielu praktycznych rekomendacji raportu.
Co roku w wyborze laureata nagrody brany jest pod uwagę cały dorobek życiowy kandydatów, ze szczególnym uwzględnieniem działań i osiągnięć z ostatniego roku. W tym roku dodatkowo będzie brane pod uwagę to, w jakim stopniu działania kandydatów korespondują z wnioskami z badań i rekomendacjami praktycznymi przedstawionymi w raporcie „Jak wspierać młodzież w niestabilnym świecie”. Wybór najważniejszych wniosków i rekomendacji można znaleźć na stronach 34-42 raportu.
Nagroda w konkursie Profilaktyk roku 2023 obejmuje zarówno wymiar symboliczny (łańcuch ze „Złotym Ogniwem”) jak i finansowy. O przyznaniu nagrody decyduje Kapituła, w której skład wchodzą osoby o różnorodnym doświadczeniu w dziedzinie profilaktyki.
W ramach tegorocznej edycji zgłoszenia będą przyjmowane do 12 kwietnia 2024 r.
Ogłoszenie laureata odbędzie się podczas ogólnopolskiej gali. Informacje o tym wydarzeniu będzie można znaleźć m.in. na stronie www.ipzin.org
Kandydata zgłaszać można poprzez formularz na stronie organizatora - Formularz zgłoszeniowy.