Ruszyła ogólnoeuropejska kampania wymierzona w proceder szantażu i wymuszeń seksualnych online popełnianych na dzieciach i młodzieży. Kampania ma na celu podniesienie społecznej świadomości co do stopnia zagrożenia oraz skali przedmiotowego zjawiska, jak również uczulenie młodych osób na to zjawisko oraz, w przypadku gdy staną się pokrzywdzonymi, gdzie mogą szukać pomocy i wsparcia.
Przedsięwzięcie jest jednym z elementów realizacji Cyklu Polityki Bezpieczeństwa Unii Europejskiej w obszarze zwalczania poważnej i zorganizowanej przestępczości na lata 2014–2017, w tym przestępczości dotyczącej wykorzystywania seksualnego dzieci on-line.
W Polsce w kampanię zaangażowany jest Wydział do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, który ściśle współpracuje z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) oraz zespołem „Dyżurnet.pl” z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), jako stałymi partnerami Policji w obszarze zapobiegania i zwalczania przestępczości seksualnej, której ofiarami padają dzieci.
Istotnym elementem kampanii jest specjalny film dotyczący wymuszeń seksualnych online, których ofiarami stają się dzieci. Trwający 10 minut film został przygotowany i przetłumaczony przez Europol i następnie rozpropagowany między państwami członkowskimi UE biorącymi udział w przedsięwzięciu. W jego opracowaniu udział brała również strona polska.
Film przedstawia prawdziwe historie, które dotknęły młodych ludzi w trakcie korzystania z Internetu i ma na celu podniesienie wśród nich świadomości co do zagrożeń płynących z nieostrożnego nawiązywania kontaktów w sieci. Film kończy się informacją dla pokrzywdzonych i osób mających wiedzę o tym, że miało miejsce przestępstwo wymuszenia seksualnego na dziecku, o treści: „Poszukaj pomocy. Zgłoś sprawę. Jesteśmy tu, aby cię wspierać”.
Osoby szukające pomocy znajdą ją pod numerami:
Więcej informacji oraz link do filmu na stronie Policji – www.policja.pl