„Powiedz Nie” – ogólnoeuropejska kampania przeciwko szantażowi i wymuszeniom seksualnym online

Dodano: 22 czerwca 2017
Powiedz NIE

Ruszyła ogólnoeuropejska kampania wymierzona w proceder szantażu i wymuszeń seksualnych online popełnianych na dzieciach i młodzieży. Kampania ma na celu podniesienie społecznej świadomości co do stopnia zagrożenia oraz skali przedmiotowego zjawiska, jak również uczulenie młodych osób na to zjawisko oraz, w przypadku gdy staną się pokrzywdzonymi, gdzie mogą szukać pomocy i wsparcia.

Przedsięwzięcie jest jednym z elementów realizacji Cyklu Polityki Bezpieczeństwa Unii Europejskiej w obszarze zwalczania poważnej i zorganizowanej przestępczości na lata 2014–2017, w tym przestępczości dotyczącej wykorzystywania seksualnego dzieci on-line.

W Polsce w kampanię zaangażowany jest Wydział do walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, który ściśle współpracuje z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) oraz zespołem „Dyżurnet.pl” z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), jako stałymi partnerami Policji w obszarze zapobiegania i zwalczania przestępczości seksualnej, której ofiarami padają dzieci.

Istotnym elementem kampanii jest specjalny film dotyczący wymuszeń seksualnych online, których ofiarami stają się dzieci. Trwający 10 minut film został przygotowany i przetłumaczony przez Europol i następnie rozpropagowany między państwami członkowskimi UE biorącymi udział w przedsięwzięciu. W jego opracowaniu udział brała również strona polska.

Film przedstawia prawdziwe historie, które dotknęły młodych ludzi w trakcie korzystania z Internetu i ma na celu podniesienie wśród nich świadomości co do zagrożeń płynących z nieostrożnego nawiązywania kontaktów w sieci. Film kończy się informacją dla pokrzywdzonych i osób mających wiedzę o tym, że miało miejsce przestępstwo wymuszenia seksualnego na dziecku, o treści: „Poszukaj pomocy. Zgłoś sprawę. Jesteśmy tu, aby cię wspierać”.

Osoby szukające pomocy znajdą ją pod numerami:

  • Policja – tel. 997 lub 112
  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100.
Źródło:

Więcej informacji oraz link do filmu na stronie Policji – www.policja.pl

Tematyka

Sprawdź inne nasze serwisy
Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych
wiper-pixel