Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował do Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka pismo, w którym zwrócił uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego i konieczność zapewnienia dziewczętom i młodym kobietom dostępu do środków higieny osobistej w szkole. Sprawdź, czy w opinii MEiN szkoła może zakupić dla uczennic podpaski i tampony w celu wyeliminowania problemu utrudnionego dostępu do produktów związanych z menstruacją.
W piśmie skierowanym do Ministra Edukacji i Nauki Rzecznik Praw Obywatelskich przywołał wyniki badań wskazujące, że 1 na 5 dziewcząt (21%) musiała wyjść ze szkoły wcześniej z powodu braku środków higienicznych w czasie miesiączki, a co dziesiąta (10%) z tego samego powodu nie wyszła w ogóle z domu. Oznacza to, że brak dostępu do środków higieny osobistej negatywnie wpływa na przebieg procesu edukacyjnego dziewcząt i kobiet. Uniemożliw im bowiem pełne korzystanie z oferty edukacyjnej.
W opinii RPO zmianę sytuacji ułatwić mogłoby zapewnienie darmowych środków higieny osobistej we wszystkich szkołach i placówkach edukacyjnych. Nie tylko stanowiłoby to krok w stronę rozwiązania problemu utrudnionego dostępu do produktów związanych z menstruacją, na przykład z powodu braku środków finansowych na ich zakup, który napotyka co dziesiąta ankietowana dziewczyna. Powszechny dostęp do podpasek czy tamponów stanowiłby również wprowadzenie tematu menstruacji do przestrzeni publicznej. To z kolei służyłoby eliminacji negatywnych stereotypów z nią związanych
Przeczytaj również:
Wykorzystaj:
W odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich minister Czarnek wskazał, że obecny system finansowania zadań oświatowych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego pozostawia samorządom swobodę w kształtowaniu szczegółowej polityki wydatkowej. W myśl art. 3 ust. 2 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, środki niezbędne do realizacji zadań oświatowych są zagwarantowane w dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Jednym z istotnych dochodów JST są środki otrzymywane z budżetu państwa z tytułu subwencji ogólnej (w tym również jej części oświatowej). Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, o przeznaczeniu środków otrzymanych z tytułu subwencji ogólnej decyduje organ stanowiący JST, według własnego uznania.
Zdaniem Ministra Edukacji Narodowej nic nie stoi na przeszkodzie, by także ze środków pochodzących z subwencji oświatowej finansować wyposażenie szkół/placówek w środki takie jak podpaski czy tampony, jeśli tylko organ stanowiący JST uzna tego rodzaju wydatek za zasadny. Tym samym, dyrektor szkoły/placówki może podjąć decyzję o zakupie takich środków higieny osobistej, jeżeli jego zdaniem są to środki niezbędne dla zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. Środki finansowe na ten cel powinny zostać wpisane do planu finansowego szkoły.
Dalej natomiast minister zwraca uwagę, że zakupu środków higieny osobistej można dokonać z funduszu gromadzonego przez radę rodziców. Wskazuje bowiem, że nie bez znaczenia w kształtowaniu u dzieci profilaktyki zdrowotnej oraz edukacji w zakresie higieny osobistej mają także sami rodzice. Rodzice wraz z uczniami i nauczycielami tworzą środowisko szkolne, działające na rzecz stałego budowania i doskonalenia warunków nauki, wychowania i opieki. Dla każdego z podmiotów szkoły ustawodawca przewidział możliwość zrzeszania się i wypowiadania w sprawach szkoły.
Zgodnie z art. 84 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły, organu prowadzącego szkołę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły, zatem także w sprawie dodatkowego wyposażenia toalet szkolnych.
Rada rodziców nie ma osobowości i zdolności prawnej, ma ona jednak prawo do gromadzenia środków finansowych w oparciu o dobrowolne składki lub inne źródła. Za zgromadzone środki finansowe rady rodziców można zakupić ponadstandardowe wyposażenie dla szkoły lub środki dydaktyczne (np. tablicę multimedialną czy lepszy sprzęt elektroniczny). Środki rady rodziców mogą bowiem zostać przeznaczone na wspieranie działalności statutowej, tj. celów i zadań szkoły, a nie na jej bieżącą organizację i elementarne potrzeby dzieci. Tym zajmuje się organ prowadzący placówkę, który jest zobowiązany do zapewniania warunków działalności szkoły.
Źródło: strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich