Od 1 września 2023 r. w klasach VII-VIII szkoły podstawowej oraz w liceum ogólnokształcącym i technikum zamiast drugiego języka obcego nowożytnego będzie mógł był nauczany język łaciński. Jeżeli szkoła będzie miała taką ofertę, uczniowie będą mogli wybrać język łaciński. Sprawdź szczegóły.
W konsekwencji zmian w podstawie programowej od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy I liceum ogólnokształcącego i technikum będą mogli wybrać (jeżeli szkoła będzie miała taką ofertę) język łaciński.
Jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa, ustalonych przez MEiN na rok szkolny 2021/2022 i kontynuowanym w roku szkolnym 2022/2023, jest działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.
Zdaniem resortu edukacji znajomość języka łacińskiego, a więc umiejętność obcowania z tekstami, spuścizną naszych przodków jest dobrem narodowym. W związku z tym określona została podstawa programowa dla języka łacińskiego, który będzie mógł był nauczany:
– zamiast drugiego języka obcego nowożytnego. W konsekwencji tej zmiany od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie klasy VII szkoły podstawowej oraz klasy I liceum ogólnokształcącego i technikum będą mogli wybrać (jeżeli szkoła będzie miała taką ofertę) język łaciński.
Planowane są również zmiany w egzaminie maturalnym polegające na możliwości przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego języka z przedmiotów obowiązkowych, w części pisemnej. Zmiany w tym zakresie przewidziane są od roku szkolnego 2026/2027. Na poziomie rozszerzonym (tak jak dotychczas) uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminu z przedmiotu język łaciński i kultura antyczna.
Źródło: strona internetowa Ministerstwa Edukacji i Nauki