Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Czego dotyczą zapowiadane zmiany? Czy zmienione przepisy to kolejny krok w dążeniu do odbiurokratyzowania pracy nauczycieli?
Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej MEiN, konieczność nowelizacji rozporządzenia wynika z potrzeby dostosowania przepisów tego rozporządzenia do przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
W § 5 ust. 4 rozporządzenia znalazło się odesłanie do przepisów wydanych na podstawie art. 185 ustawy z 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
Chodzi o przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 27 grudnia 2022 r. w sprawie komisji do spraw kierowania nieletnich do młodzieżowego ośrodka wychowawczego oraz trybu kierowania, przenoszenia i zwalniania nieletnich z młodzieżowych ośrodków wychowawczych. Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia komisja do spraw kierowania nieletnich do młodzieżowego ośrodka wychowawczego jest obowiązana zawiadomić młodzieżowy ośrodek wychowawczy o skierowaniu nieletniego do tego ośrodka.
W związku z powyższym, w § 5 ust. 4 projektu rozporządzenia wskazano, że wpisy w księdze wychowanków młodzieżowego ośrodka wychowawczego będą dokonywane chronologicznie według dat otrzymania przez dyrektora młodzieżowego ośrodka wychowawczego zawiadomienia o skierowaniu nieletniego do tego ośrodka (a nie jak dotychczas według dat otrzymania przez dyrektora młodzieżowego ośrodka wychowawczego, za pośrednictwem poczty, skierowania nieletniego do tego ośrodka).
Opisane wyżej zmiany to jedyne modyfikacje, które mają być wprowadzone do rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji.