Centrum Nauki Kopernik ogłosiło laureatów Nagrody Przewroty, wyróżniając najbardziej nowatorskie inicjatywy edukacyjne w Polsce. Nagroda ma na celu docenienie działań zmieniających edukację na lepsze. W kategorii ogólnopolskiej zwyciężył Instytut Dobrej Śmierci, natomiast w kategorii lokalnej – Oświatowe Centrum Nauki i Techniki w Wodzisławiu Śląskim. Nagrodę specjalną otrzymał Janusz Laska, twórca programu Klub Młodego Odkrywcy.
Cele i idea Nagrody Przewroty
Nagroda Przewroty została ustanowiona przez Centrum Nauki Kopernik w celu docenienia inspirujących działań edukacyjnych realizowanych w Polsce. Nazwa nawiązuje do przewrotu kopernikańskiego, symbolizując zmiany w myśleniu o edukacji. Do pierwszej edycji zgłoszono aż 366 inicjatyw, z których kapituła wyłoniła 10 finalistów. Ostatecznie zwycięzców wybrała kapituła honorowa pod przewodnictwem Roberta Firmhofera, dyrektora naczelnego Centrum Nauki Kopernik.
Laureaci Nagrody Przewroty 2024
-
Instytut Dobrej Śmierci. To miejsce dialogu i edukacji na temat umierania, śmierci i żałoby. Organizuje szkolenia, spotkania oraz warsztaty, mające na celu zwiększenie świadomości na temat procesu umierania i różnorodności pochówków. Instytut przełamuje tabu, otwarcie rozmawiając o śmierci jako naturalnej części życia. Jego działania skierowane są głównie do dorosłych, ale powszechna edukacja w tym zakresie może poprawić dobrostan każdego z nas.
-
Oświatowe Centrum Nauki i Techniki w Wodzisławiu Śląskim. Centrum oferuje multidyscyplinarne pracownie naukowe i artystyczne dla uczniów szkół podstawowych oraz przedszkolaków. Uczniowie spędzają jeden dzień w tygodniu na zajęciach praktycznych w pracowniach, co umożliwia łączenie teorii z praktyką oraz rozwijanie kompetencji nieujętych w standardowym programie nauczania.
-
Klub Młodego Odkrywcy. Nagrodę specjalną otrzymał Janusz Laska, geolog i nauczyciel, założyciel Kłodzkiego Towarzystwa Oświatowego i twórca programu Klub Młodego Odkrywcy. Program ten umożliwia dzieciom i młodzieży rozwijanie umiejętności takich jak komunikacja, współpraca, krytyczne myślenie i rozwiązywanie problemów. Dziś program obejmuje około 1000 klubów w Polsce oraz międzynarodową sieć w krajach takich jak Gruzja, Armenia, Ukraina, Rumunia i Etiopia.
Innowacyjne statuetki dla laureatów
Statuetki są zaprojektowane tak, że wymagają wysiłku, aby je ustawić stabilnie. Symbolizuje to wyzwania stojące przed twórcami innowacji. Po kilku próbach uzyskanie stabilności jest satysfakcjonujące, podobnie jak osiągnięcie celów przez innowatorów.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Centrum Nauki Kopernik.
Przeczytaj również: Zobacz też: