Minister zdrowia odpowiedział na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące opieki nad dziećmi z alergią w placówkach oświatowych. Główną poruszaną kwestią jest podawania adrenaliny w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. W najnowszym piśmie MZ poinformował, że wkrótce zapadną decyzję dotyczące zmian w tym zakresie, w tym zmiany definicji pierwszej pomocy. Nowa definicja ma uwzględnia możliwość podawania leków w placówkach oświatowych.
RPO już wcześniej zwracał uwagę, że należy uregulować zasady podawania leków czy wykonywania innych czynności dzieciom z chorobami przewlekłymi w przedszkolach. Obecnie dzieje się to na postawie komunikatów Ministerstwa Zdrowia, a to nie jest źródło prawa powszechnie obowiązującego. Sytuacja dzieci z chorobą przewlekłą, które wymagają podawania leków różnymi drogami i technikami, jest więc uzależniona wyłączenie od wewnętrznych zasad postępowania przyjętych przez przedszkola.
Projektowany zmiany zawierały co prawda propozycje usystematyzowania tego tematu, jednak nie dotyczyły przedszkoli. Ostatecznie nie doszło do rozstrzygnięcia w kwestii planowanych przepisów.
RPO ponownie wystąpił do Ministerstwa Zdrowia w tym temacie.
W odpowiedzi Dariusza Poznańskiego, dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego MZ dla Fundacji Allergia z 21 lutego 2024 r. czytamy m.in.: (…) w najbliższym czasie zostaną podjęte decyzje co do zakresu i trybu procedowania zmian objętych ww. nowelizacją, w tym zmiany definicji pierwszej pomocy uwzględniającej możliwość podawania leków w powyższym zakresie.
W odniesieniu do określenia ramowego programu szkolenia z pierwszej pomocy, obejmującego postępowanie w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, należy podkreślić, że zakres szkolenia z pierwszej pomocy nie jest określony w przepisach prawa i brak obecnie upoważnienia ustawowego do jego określenia.”
W celu ujednolicenia procedur Minister Zdrowia ogłosił w drodze obwieszczenia zalecenia postępowania dotyczące opieki nad uczniami z anafilaksją, astmą oskrzelową, alergicznym nieżytem nosa, atopowym zapaleniem skóry i pokrzywką w szkole (Dz. Urz. Min. Zdrow. z 2022 r. poz. 116), opracowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
Rozwiązania określone w przepisach dla szkół mogą być pomocniczo stosowane w przedszkolach lub żłobkach.