Jak rozwijać wyobraźnię u dziecka?

Dodano: 25 września 2023
Dokument archiwalny
jak-rozwijac-wyobraznie-dziecka-modryslon

Wyobraźnia ma ogromny udział w zdolnościach uczenia się i kształtowania inteligencji u dziecka. I nie mylmy jej absolutnie z niepotrzebnym fantazjowaniem i zmyślaniem. Rozwijanie wyobraźni sprawia, że dziecko jest w stanie kreatywnie podejść do rozwiązywania problemów, które pojawiają się w jego życiu. Dzieci z większą wyobraźnią są też odważniejsze i bardziej empatyczne.

Dlaczego rozwój wyobraźni u dziecka jest ważny?

W procesie uczenia się wykorzystujemy lewą półkulę, która odpowiedzialna jest za zapamiętywanie i za logiczne myślenie. Prawa półkula odpowiedzialna jest natomiast za twórcze myślenie. Ona buduje skojarzenia, wyobrażenia, pozwala nam na kreatywność. Należy więc zwracać uwagę na rozwój i angażowanie zarówno jednej jak i drugiej półkuli mózgu. Dopiero synchronizacja obydwu i zapewnienie wielu różnorodnych aktywności dziecku, pozwala na prawidłowy rozwój naszej pociechy.

Rozwinięta wyobraźnia u dziecka wspiera jego inne umiejętności i zdolności. Jedną z nich, na której nam rodzicom zwykle bardzo zależy to łatwość uczenia się i przyswajania wiedzy. Wyobraźnia dziecka może pomóc mu w kojarzeniu różnych faktów, co ułatwiać będzie zapamiętanie nowych rzeczy, których dziecko się uczy. Najbardziej efektywnymi metodami rozwijającymi wyobraźnię są te, które angażują wszystkie zmysły: wzrok, słuch, dotyk, ruch, smak. Mając bogatą wyobraźnię łatwiej jest rozwijać empatię i uczucia wobec innych ludzi i otoczenia. Oznacza to, że wyobraźnia wpływa pozytywnie na kształtowanie umiejętności społecznych u dzieci. Kolejną ważną cechą jest umiejętność krytycznego myślenia i twórczego rozwiązywania problemów.

Jak najlepiej rozwijać wyobraźnię u dziecka?

Częściowo rozwój i kształtowanie wyobraźni dziecka przebiega samoistnie. Wszystkie dzieci około trzeciego roku życia, zaczynają bawić się używając wyobraźni, ożywiają martwe przedmioty nadając im ludzkie cechy, przebierają się za postacie znane im z bajek, tworzą wyimaginowany świat, w którym są superbohaterami albo innymi wymyślonymi postaciami. Wyobraźnia pozwala im znaleźć się w miejscach, w których realnie byłoby to niemożliwe. Pozwala również poznać i odreagować własne emocje. Jak rozwija się wyobraźnia dziecka? Od trzeciego roku życia wyobraźnia dziecka jest kształtowana przez aktualne bodźce, bajki, przeżycia, zapamiętane historie. W tym czasie świat fikcyjny i realny mieszają się ze sobą. Dopiero w czwartym roku dziecko różnicuje na podstawie swojej wiedzy świat realny i fikcyjny. Po skończeniu sześciu lat, potrafi już dowolnie kierować wyobraźnią.

Jak ćwiczyć wyobraźnię dziecka?

  • Pozwólmy mu na swobodną zabawę! Nie ingerujmy, gdy zauważymy, że samochód staje się nagle samolotem z przywiązanymi skrzydłami zrobionymi z kilku patyków, albo gdy na rysunku jest czerwony kot! Dzieci wiedzą, że nie ma kotów w tym kolorze, ale na jego rysunku może być.

  • Pobawmy się razem w teatrzyk, poprośmy dziecko aby odpowiadało na dziwne pytania: co by było gdybyśmy mogli siedzieć na chmurce? Opowiadajmy wspólnie bajkę, wymyślając fabułę na bieżąco, zaproponujmy zabawy angażujące zmysły, np. dziecko rozpoznaje rzeczy po dotyku.

  • Zabawy ruchowe, gdzie dziecko nie może np. dotknąć rozciągniętego między meblami sznurka a musi przejść na drugą stronę pokoju.

  • Kolejnym bodźcem dla rozwoju wyobraźni jest zabranie dziecka na łono natury. Ogród czy park mogą być bardzo tajemniczym miejscem mocno pobudzającym wyobraźnię. Zachęcają dziecko do myślenia o otaczającym go świecie, do zadawania pytań, obserwowania.

  • Zabawy z rówieśnikami, bez ingerencji dorosłych, pozwólmy dzieciom wymyślać scenariusze, rozdzielać role w zabawie, wymyślać nawet najbardziej nieprawdopodobne historie.

Nie należy karać i piętnować dzieci za ich zachowanie, ośmieszać ich wyobraźni, zawstydzać. Wszelkie tego typu hamowanie aktywności dzieci hamuje również ich wyobraźnię, możliwości poznawcze i okazję do doświadczania.

Zabawki wspierające wyobraźnię

Doskonałe do pobudzania wyobraźni u dzieci są książki. One uczą analizowania tekstu, skupienia się na ciągach przyczynowo-skutkowych, zadawania pytań. Świetne są książki z elementami baśniowymi, fikcyjnymi, książki personalizowane, gdzie dziecko jest bohaterem opowieści i przenosi się do świata fantazji. Bardzo dobrym przykładem są książki dostępne na stronie https://modryslon.pl/, w których nasze dziecko może zostać bohaterem jednej z kilkudziesięciu opowieści. Wyobraźnia twórcza dziecka będzie się świetnie rozwijała, gdy będzie bawić się zabawkami konstrukcyjnymi, różnego rodzaju klockami, układankami, kubeczkami a także plasteliną, modeliną, krepiną, pozwólmy dziecku rysować i grać na instrumentach. Sami możemy być zaskoczeni, jak niesamowity świat mogą wykreować z tych prostych elementów.

Dziecko może się również chwilę ponudzić. Najważniejsze jest, aby w wolnej chwili nie włączało automatycznie bajki w internecie lub w telewizji. Nic tak nie zabija kreatywności jak wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem telefonu.

Artykuł sponsorowany

Tematyka

Sprawdź inne serwisy