W ubiegłym tygodniu przedstawiciele resortu edukacji informowali o dodatkowych pieniądzach na organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dziś MEiN odpowiada na pytania dotyczące zajęć specjalistycznych.
Na stronie internetowej MEiN zamieszczono również dodatkowe materiały, w tym także wzór zestawienia niezbędnego do rozliczenia.
W jaki sposób wnioskować o dodatkowe środki w szkołach liczących np. 65 lub 125 uczniów?
Środki, które trafią do jednostek samorządu terytorialnego, będą naliczone na podstawie liczby uczniów w szkołach wg stanu na 30 września 2021 r.
W Strefie Pracownika SIO został udostępniony raport z liczbą uczniów na 30 września 2021r. przyjętą do naliczenia środków do tego programu. Raport jest dostępny w sekcji raporty/raporty SIO2 rok 2021/2022.
Dyrektorzy szkół publicznych ustalają w porozumieniu z organem prowadzącym liczbę godzin planowanych w szkole dodatkowych zajęć specjalistycznych.
W przypadku szkół dotowanych, wnioskowaną liczbę godzin można wyliczyć, mnożąc ogólną liczbę uczniów w szkole przez kwotę 39,55 zł na ucznia, następnie otrzymaną kwotę dzieląc przez 64 zł na godzinę:
ogólna liczba uczniów w szkole x 39.55 zł
64 zł/godz.
Czy dodatkowe godziny na zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej mogą być prowadzone w przedszkolu/oddziale przedszkolnym?
Nie. Wsparcie nie jest skierowane do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.
Czy organy prowadzące będą składać dodatkowe wnioski o zwiększenie subwencji?
Podział środków jest maksymalnie uproszczony i zostanie dokonany przez MEiN na podstawie liczby uczniów w szkołach na 30 września 2021 r. Nie będzie potrzeby składania dodatkowych wniosków.
Czy do realizacji zajęć w szkole można zatrudnić dodatkową kadrę?
Dyrektor szkoły może powierzyć ich realizację nauczycielom pracującym już w szkole. Wporozumieniu z organem prowadzącym może także zatrudnić dodatkowych nauczycieli.
Jakie zajęcia specjalistyczne można prowadzić z uczniami?
Dodatkowe godziny będą przeznaczone za organizację zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym dla uczniów, u których rozpoznano potrzebę wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w tym zakresie.
Ilu uczniów może uczestniczyć w grupach na zajęciach specjalistycznych?
Liczebność uczniów na zajęciach z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej określone są w przepisach rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej:
Zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w dodatkowym wymiarze godzin mają być organizowane zgodnie z tymi przepisami.
Czy możliwe jest prowadzenie zajęć specjalistycznych w formie indywidualnej?
W zależności od potrzeb uczniów zajęcia specjalistyczne mogą być prowadzone również indywidualnie.
W jaki sposób o dodatkowe godziny powinny wnioskować szkoły filialne?
Dyrektor szkoły, w której funkcjonuje filia, składa do organu prowadzącego Informację o liczbie godzin dodatkowych zajęć specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej planowanych do realizacji w szkole. Uwzględnia przy tym uczniów szkoły i uczniów filii tej szkoły.
Źródło: strona internetowa Ministerstwa Edukacji i Nauki (https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/180-mln-zl-na-dodatkowe-zajecia-specjalistyczne-z-zakresu-pomocy-psychologiczno-pedagogicznej?fbclid=IwAR34OBo27BalrkAFHu_5I9mm6JxIXSAC1UsoyUYOobxQtQ4Uv7dC-BRuOwg)