Internet i media społecznościowe, czyli sfera w której toczy się codzienne życie nastolatków, przekazują młodym ludziom konkretne wzorce dotyczące urody. Ekspozycja na tego typu obrazy potrafi prowadzić do negatywnych przekonań na temat własnego wyglądu, powodować niezadowolenie i przygnębienie. Oglądanie tylu "pięknych” ludzi sprawia, że nastolatkowie nie tylko zaczynają czuć się ze sobą gorzej, ale też odczuwają presję, żeby wyglądać tak jak osoby, które obserwują w sieci.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę organizuje debatę, aby wspólnie z ekspertami zastanowić się, czy profesjonaliści i rodzice mogą zapobiegać szkodliwemu wpływowi wzorców urody na dobrostan psychiczny młodych ludzi i ich zachowania? Co można zrobić, aby medialne obrazy straciły moc oddziaływania na to jak młodzi ludzie postrzegają siebie, swoją wartość i swoje możliwości? W jaki sposób można i należy ich wspierać w ciałoneutralności?
Prowadząca:
Ewa Dziemidowicz – psychoterapeutka, trenerka, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w Poradni „Dziecko w Sieci” w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS).
Planowana debata będzie wstępem do kampanii społecznej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „CIAŁO NIE OKREŚLA” realizowanej pod hasłem „Moja wartość nie zależy od tego jak wyglądam”. Celem kampanii jest promocja neutralnej perspektywy wobec ciała, która koncentruje się na idei, że nasza samoocena i szczęście nie są zależne od naszego wyglądu, a raczej nasz wygląd jest tylko jednym z aspektów naszej tożsamości, co do którego możemy pozostać neutralni. Chodzi o to, aby być mniej skoncentrowanym na ciele, a bardziej skupiać się na tym co dzięki ciału możemy osiągnąć. Kampania zwraca też uwagę na hejt w sieci dotyczący wyglądu i urody, który wyrządza wiele złego, uderzając w samoocenę i poczucie własnej wartości osób, które go doświadczają.
Czwartek, 25 listopada 2021 o 12:00 – 13:30