To już pewne. Każda placówka oświatowa będzie musiała opracować Standardy Ochrony Małoletnich, czyli konkretne procedury ochrony dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem. Podpisana przez Prezydenta ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw przewiduje na ich opracowanie sześć miesięcy. Sprawdź, czym w praktyce mają być Standardy Ochrony Małoletnich, jak je opracować i co będzie groziło za zaniechanie obowiązku ich opracowania.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw ma na celu:
Jednym z narzędzi wzmacniających ochronę dzieci i młodzieży przed krzywdzeniem będą Standardy Ochrony Małoletnich – mają być to konkretne procedury postępowania, do opracowania których zobligowane będą m.in. przedszkola i szkoły.
Przepisy dotyczące opracowania i wprowadzenia Standardu Ochrony Małoletnich zostaną dodane do ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, która po nowelizacji otrzyma nowy tytuł, tj.: ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
Projektowany przepis Art. 22b ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich stanowi, że obowiązek wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich (zwanych dalej „Standardami”) ma każdy:
Powyższe oznacza, że w każdym przedszkolu, szkole i placówce trzeba będzie wypracować i wdrożyć Standardy Ochrony Małoletnich.
W standardach zostaną ustalone, w sposób dostosowany do charakteru i rodzaju placówki lub działalności, w szczególności:
Oprócz tego, w standardach tworzonych w placówkach lub miejscach przeznaczonych dla małoletnich, przebywających tam regularnie lub czasowo należy określić także:
Co istotne, ustawa przewiduje, że niedopełnienie obowiązku wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich będzie podlegało karze grzywny, której wysokość nie będzie mogła być niższa niż 1000 zł.
Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta w dniu 2 sierpnia 2023 r.
Przewidziane przez ustawodawcę vacatio legis wynosi 6 miesięcy, z wyjątkiem, między innymi, przepisów, które dotyczą analizy zdarzeń, na skutek których małoletni poniósł śmierć lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, pozostałych szczególnych środków ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, a także utworzenia określonych zespołów. Przepisy te mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Nie oznacza to jednak, że szkoły muszą czekać z opracowaniem standardów ochrony małoletnich.
Warto zauważyć, że idea standardów ochrony przed krzywdzeniem nie jest nowa – podręczniki do ich opracowania zostały opublikowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i wiele placówek z powodzeniem wdraża własne zasady.