Eksperci Biura Rzeczniczki Praw Dziecka ostrzegają, jak znaczące konsekwencje może mieć nieprzemyślane publikowanie wizerunku dzieci w internecie. RPD podkreśla, że warto dobrze zastanowić się przed wydaniem zgody na publikację wizerunku dziecko przez placówki oświatowe. Co ważne – taka zgoda nie może być warunkiem uczestnictwa w wycieczkach, wydarzeniach i imprezach szkolnych. RPD zaprasza na webinar dotyczący ochrony prywatności dzieci i młodzieży. Komunikat skierowany jest do rodziców uczniów oraz przedstawicieli placówek oświatowych i innych instytucji.
W komunikacie na temat ochrony wizerunku dzieci i młodzieży w internecie dyrektorka Zespołu Edukacji Cyfrowej i Bezpieczeństwa w Sieci w BRPD wylicza możliwe zagrożenia:
naruszenie dóbr osobistych,
cyberprzemoc, hejt,
kradzież tożsamości,
przerobienie zdjęć przez sztuczną inteligencję,
bezprawne wykorzystanie w celach przestępczych (włączając pornografię),
pozbawianie dziecka możliwości tworzenia własnego wizerunku w sieci.
Katarzyna Hernandez z BRPD podkreśla – Pamiętajmy, że wizerunek to dobro osobiste i dana osobowa, która podlega ochronie. Zgodnie z polskim prawem, rozpowszechnianie wizerunku, który umożliwia rozpoznanie osoby, wymaga zgody. Za ochronę wizerunku młodych do 16. roku życia odpowiadają rodzice lub opiekunowie prawni i to oni mogę takiej zgody udzielić. Jednak fakt, że zarządzają nie swoim wizerunkiem, powinien byś przesłanką do tego, by robić to w imieniu dzieci niezwykle rozważnie. Ważnym aspektem dbania o wizerunki dzieci jest też rozmowa na ten temat i edukacja.
Uczniowie powinni wiedzieć,że wizerunek jest ich własnością, więc mają prawo i obowiązek o niego dbać. Dorośli (rodzice, pedagodzy oraz przedstawiciele różnych instytucji) że należy rozmawiać z dzieckiem o ochronie danych i przedstawiać im konsekwencje nadużyć.
Ekspertka BRPD proponuje, by przed publikacją wizerunku młodego człowieka zadać sobie pytania:
Czy dziecko zgadza się na publikację?
Czy naprawdę musisz dane zdjęcie dziecka opublikować? Jaki cel spełnia takie działanie?
Czy jest inna forma, np. zamknięta rodzinna grupa, która umożliwi podzielenie się zdjęciem, bez dostępu do niego osobom niepowołanym?
Czy zdjęcie może sprawić potencjalne problemy dziecku w przyszłości? Np. podczas rekrutacji do pracy.
Czy zdjęcie nie przedstawia dziecka w intymnej lub ośmieszającej go sytuacji?
Jeśli uznasz, że chcesz zdjęcie opublikować, czy musi ono przedstawiać wizerunek dziecka umożliwiający jego rozpoznanie?
Pedagodzy i rodzice powinni zastanowić się również nad udzielaniem zgody na publikację wizerunku dzieci młodzieży przez szkołę, inną placówkę oświatową, instytucję organizującą wydarzenie kulturalne, społeczne.
Temat publikacji wizerunku dzieci będzie tematem najbliższego webinaru organizowanego przez Rzeczniczkę Praw Dziecka. Zapraszamy już 19 czerwca o godz. 18.30.