Bez egzaminu ósmoklasisty do szkoły średniej – nowe regulacje

Dodano: 12 lutego 2024
Bez egzaminu ósmoklasisty do szkoły średniej. Uregulowano nowe szczególne przypadki

22 lutego wejdzie w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. Uregulowano w nim sytuację uczniów zwolnionych z egzaminu ósmoklasisty ze względu na niepełnosprawności sprzężone lub ze względu na szczególne przypadki losowe. Przeczytaj, jak zmienią się zasady rekrutacji do szkoły średniej.

Nowelizacja była potrzebna ze względu na zmianę art. 44 ustawy o systemie oświaty wprowadzoną nowelizacją z 30 sierpnia 2023 r.

Aktualnie zgodnie z ustawą o systemie oświaty:

  1. Uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym może być zwolniony przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty, na wniosek rodziców, pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły (art. 44zw. ust. 2  ustawy o systemie oświaty).

  2. W szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi lub słuchaczowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu. Dyrektor szkoły składa wniosek w porozumieniu z rodzicami ucznia lub ze słuchaczem (art.  44zw. ust. 4 ustawy o systemie oświaty).

W nowelizacji rozporządzenia uwzględniono sytuację tych osób i przewidziano w nim nowe rozwiązanie.

W omawianych przypadkach zwolnienia z egzaminu umożliwiono przeliczenie na punkty ocen wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej tych uczniów.

Rozporządzenie wejdzie w życie 22 lutego.

Podsumowanie:

  1. Uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego (inne niż niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym) mogą być zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty na wniosek rodziców i po pozytywnej opinii dyrektora szkoły.

  2. W okolicznościach uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty z powodów zdrowotnych, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej może zwolnić ucznia na podstawie udokumentowanego wniosku dyrektora szkoły.

  3. Dla uczniów zwolnionych z egzaminu ósmoklasisty, w nowelizacji przewidziano możliwość przeliczenia ocen ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej na punkty rekrutacyjne.

Tematyka

Sprawdź inne serwisy