Nauczyciele zatrudnieni w szkołach feryjnych nie mogą korzystać z urlopu wypoczynkowego w trakcie trwania roku szkolnego. Nie przysługuje im także tzw. urlop na żądanie. Jedynym rozwiązaniem, w razie potrzeby, jest złożenie do dyrektora wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego. Zdarza się jednak, że zwolnienie od pracy potrzebne jest nie na cały dzień, a jedynie na kilka godzin. Czy można wystąpić z wnioskiem o udzielenie kilku godzin urlopu bezpłatnego?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Karta Nauczyciela zobowiązuje nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu do obywania cyklicznych szkoleń branżowych. Przepisy wskazują, że za czas szkolenia, którego nauczyciel nie przepracuje w szkole, należne jest wynagrodzenie. A co, jeżeli takie szkolenie odbywa się w czasie ferii zimowych lub wakacji? Czy dyrektor powinien udzielić nauczycielowi urlopu uzupełniającego za szkolenie branżowe w czasie ferii lub wakacji? A może nauczycielowi przysługuje finansowa rekompensata za utratę dnia wolnego?
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Z uwagi na to, że w czasie tzw. przerwy świątecznej dyrektor szkoły może zapewnić dzieciom opiekę, w wielu szkołach odbywają się zajęcia świetlicowe. Ze względu na charakter tych zajęć do pracy nierzadko angażowani się wyłącznie nauczyciele świetlicy. Czy takie rozwiązanie jest właściwe? Czy specjaliści oraz nauczyciele poszczególnych przedmiotów również powinni pełnić dyżur w trakcie przerwy świątecznej? A może prawo pozwala im wykorzystać w tym czasie urlop?
Przeczytaj również:
W wielu szkołach i przedszkolach w drugiej połowie sierpnia odbywają się posiedzenia rady pedagogicznej. Dla niektórych nauczycieli jest to także czas, w którym korzystają z urlopów wypoczynkowych. Czy dyrektor może zażądać stawienia się na radzie pedagogicznej w czasie urlopu? Czy nauczyciel może odmówić?
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.