Objęcie ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole wymaga zgody rodzica lub pełnoletniego ucznia. W odniesieniu do niepełnoletnich uczniów konieczność ta prowadzi do szeregu wątpliwości. Po pierwsze oznacza, że bez zgody dziecko nie będzie mogło skorzystać ze wsparcia, po drugie zaś – skłania do pytania, czy psycholog powinien przekazywać rodzicom wszystkie informacje pozyskane od ucznia? Wątpliwości dotyczące niejasnych wytycznych pracy psychologa stara się rozwiać MEiN w odpowiedzi na interpelację poselską. Sprawdź, czy szkoła ma prawo ingerować w decyzje rodziców dotyczące udzielania pomocy psychologicznej. Dowiedz się również czy obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej dotyczy również psychologa szkolnego.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Przeczytaj również:
Nauczyciel ma obowiązek zachowania tajemnicy rady pedagogicznej. Uczniowie i ich problemy dydaktyczne oraz dotyczące dyscypliny szkolnej, sytuacja rodzinna podopiecznych, konflikty w gronie nauczycieli i niedopełnianie obowiązków przez pracowników to tylko niektóre tematy poruszane na posiedzeniach rady pedagogicznej. Upublicznione − mogą być źródłem „sensacji”, jednak nie może być ona przedmiotem dyskusji toczącej się poza zamkniętymi drzwiami. Przeczytaj, jakie konsekwencje ponosi członek rady pedagogicznej, który nie dochował tajemnicy rady pedagogicznej.
Konieczność dostosowania polskiego porządku prawnego do przepisów RODO wymusiła uzupełnienie ustawy – Prawo oświatowe o przepisy dotyczące obowiązku zachowania przez nauczycieli tzw. tajemnicy zawodowej. Sprawdź na czym polegają zmiany i upewnij się, że nie popełniasz błędów.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.