Ze względu na obecną sytuację związaną z epidemią koronawirusa, wielu rodziców podjęło decyzję o tym, aby dzieci realizowały obowiązek szkolny poza szkołą, tj. poprzez edukację domową. Takie dzieci, aby otrzymać klasyfikację do następnej klasy muszą przystępować do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Te zwykle przeprowadzane są pod koniec roku szkolnego, ale czy na prośbę rodzica taki egzamin można przeprowadzić wcześniej?
Uczeń, który otrzymał orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego co do zasady nie uczestniczy w zajęciach edukacyjnych na ternie szkoły. Niejednokrotnie takiemu uczniowi trzeba jednak udzielać również pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Sprawdź, czy te zajęcia muszą być zorganizowane w domu ucznia czy raczej może on uczestniczyć w nich w szkole.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zorganizowanie nauczania indywidualnego często wiąże się z wieloma trudnościami natury logistycznej, zarówno dla dyrektora szkoły i nauczycieli, jak również dla rodziców. Ci ostatni nie zawsze są obecni w domu w czasie zajęć prowadzonych przez wyznaczonych nauczycieli. Czy nauczyciel może odmówić prowadzenia zajęć, kiedy dziecko przebywa w domu samo? A może rodzice powinni zapewnić mu w tym czasie opiekę innych dorosłych osób, np. dziadków lub starszego rodzeństwa?
Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze mogą być organizowane w domu ucznia, ale nie jest to wymóg. Decydujące będą tutaj wskazania zawarte w orzeczeniu. W przypadku realizacji zajęć w domu uczestnika, rodzice zobowiązani są zapewnić odpowiednie warunki do ich prowadzenia.
© ePedagogika.pl - Portal dla pedagogów i wychowawców z pasją.